Saldo státního rozpočtu je po dlouhé době v plusu

Státní kasa započala rok 2022 lépe a po delší době (poprvé od roku 2019) před saldem rozpočtů zmizlo mínusové znaménko. Saldo rozpočtu na začátku roku vykázalo pro toto období obvyklejší přebytek, který letos dosáhl 3,9 mld. Kč. Loni v lednu přitom výdaje ještě převyšovaly příjmy o 31,5 mld. Kč. Dopad pandemie na ekonomiku a potažmo na státní rozpočet se v průběhu času zmírnil, což se pozitivně projevuje ve státní kase. Nicméně v reflexi výsledku je třeba zahrnout i rozpočtové provizorium, které omezuje některé výdaje.

Na straně příjmů, které byly meziročně vyšší o 4,5 %, se pozitivně projevil výběr daní z přidané hodnoty, což rezonuje s daty o pokračujícím solidním tempu spotřeby i na začátku roku a odráží také vysokou inflaci tzv. „inflační příjmy“. Výběr DPH dosáhl 4,5 mld. Kč (+15,3 % r/r) oproti 10,7 mld. Kč v prosinci (+3,7 % r/r). V dalších měsících navíc DPH podpoří zrušení odpuštění daně na energie.

Na straně výdajů došlo ke snížení dynamiky běžných výdajů (o 30 mld. Kč. neboli -20 % r/r). Sociální dávky byly objemově nejvýznamnější – největší roli v nich sehrály výplaty důchodů, které jsou letos vyšší valorizací o 5,2 %. Kapitálové výdaje si připsaly necelých 0,1 mld. Kč (+2,2 % r/r oproti 2,8 % r/r). Začátkem roku bývají ale nižší. Během roku očekáváme jejich nárůst s tím, jak ekonomika bude dále oživovat a přibližovat se předkovidové úrovni. Pozitivně se projeví také čerpání prostředků v rámci evropského fondu obnovy (NGEU).

Dle slov ministra financí Zbyňka Stanjury míří letošní deficit na 280 mld. Kč, což je zhruba o 100 mld. méně, než se původně předpokládalo. Zajímavé bude sledovat, jak se snahy ke snižování dynamiky zadlužování odrazí v ratingu od Moody´s, který vyjde tento týden. Umírněnější fiskál je dobrou zprávou i pro vývoj inflace, která je navyšována nejen externími vlivy, ale zhruba z poloviny i domácími faktory, kde fiskální strana také sehrála svou roli.


Autorem textu je David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat