S čím přijde ČNB? Možná převáží holubičí přístup

money-3818438_1280

Koruna se nadále drží prognózy analytiků a zůstává v koridoru EUR/CZK 25,80–26,00. Za uplynulý týden se neposunula prakticky nikam, když jej zahajovala i zakončovala poblíž EUR/CZK 25,83. Bez povšimnutí tak nechala i nad očekávání dobrý výsledek českého hrubého domácího produktu, který namísto odhadovaného poklesu o 0,8 % vykázal v prvním letošním čtvrtletí „jen“ -0,3 % mezikvartálně. „Podobně bez reakce se obešlo i zasedání amerického Fedu, které se neslo v podobném duchu, jako ta předchozí. Jerome Powell se omezil na konstatování, že ekonomický restart probíhá utěšeně, ovšem k plné rehabilitaci tamní ekonomiky stále chybí mnoho. Vyjádřil se i k očekávanému vzedmutí inflace, které ale stále vnímá jako přechodné, způsobené statistickými efekty a logistickými problémy,“ říká analytik Raiffeisenbank Vít Hradil.

Nadcházející dny budou podle něj v tuzemsku patřit k těm zajímavějším. Prim bude z pohledu koruny hrát čtvrteční pravidelné měnověpolitické zasedání České národní banky, a to navzdory tomu, že žádná změna politiky není na pořadu dne. „ČNB ovšem představí svoji novou čtvrtletní prognózu a trh bude napjatě sledovat, zda dozná výraznějších změn. Nedávná vyjádření bankéřů sice naznačovala, že by mohli výhled pro českou ekonomiku kvůli pokračující pandemii nově zhoršit, nicméně páteční první odhad vývoje HDP překvapil spíše pozitivně. Tento údaj dorazil až po uzávěrce sběru dat pro prognózu ČNB, nicméně při verbálním komentáři jej bankéři zajisté vezmou v potaz,“ komentuje očekávání Vít Hradil.

Trh bude kromě toho pozorně sledovat hlavně aktualizovanou trajektorii úrokových sazeb, která byla již posledně nastavena na poměrně agresivní zvyšování. Samotní bankéři v posledních týdnech v tomto ohledu očekávání spíše mírnili s odkazem na nepříznivý epidemický vývoj. K tomu lze přičíst i kurz koruny, která byla v prvním čtvrtletí průměrně o zhruba 30 haléřů za euro silnější, než ČNB čekala.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat