Růst mezd v závěru loňského roku zpomalil více, než se očekávalo

V české ekonomice dál panuje negativní nálada, začala se šířit i v průmyslu

Průměrná hrubá měsíční mzda vzrostla v Česku ve 4. čtvrtletí 2021 meziročně nominálně o čtyři procenta, avšak vzhledem k vysoké spotřebitelské inflaci reálně o dvě procenta poklesla. V absolutní výši průměrná hrubá měsíční nominální mzda činila 40 135 Kč a tzv. mediánová mzda 34 360 Kč.

V souhrnu za celý loňský rok průměrná mzda vzrostla nominálně o 6,1 % na 37 839 Kč. Po očištění o inflaci šlo o reálný růst průměrné mzdy o 2,2 %.

„K meziročnímu zpomalení růstu mezd ve 4. čtvrtletí přispěl především pokles mezd v odvětví zdravotní a sociální péče (-8,1 % r/r), který souvisel s vysokou srovnávací základnou z konce roku 2020, kdy došlo k vyplacení mimořádných „covidových“ odměn. Meziročně slabý byl růst mezd i v odvětví veřejná správa a obrana (1,4 %) a v rámci průmyslu mzdy stagnovaly v automobilovém průmyslu, který byl ve druhé polovině roku zasažen čipovou krizí, a došlo zde k omezení produkce,“ shrnuje analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Na druhé straně v řadě odvětví ve 4. čtvrtletí mzdy rostly velmi svižně, k čemuž nepochybně přispívala i situace na pracovním trhu s nízkou nezaměstnaností a vysokou poptávkou zaměstnavatelů po pracovní síle. Nejrychleji mzdy rostly v odvětví činnosti v oblasti nemovitostí (14,2 %), kde byl růst mezd svázán s rychle rostoucími cenami nemovitostí a vysokou poptávkou po nákupech bytů.

Silný byl i růst mezd v ubytování, stravování a pohostinství (9,7 %), což šlo ruku v ruce s nedostatkem zaměstnanců a vyššímu tlaku na mzdy. V oddílu s největším počtem zaměstnanců, v průmyslu, mzdy v průměru vzrostly o 4,2 %.

„Z pohledu reálného vývoje mezd hrála ve 4. čtvrtletí již důležitou roli vysoká inflace. A právě rychlý růst spotřebitelských cen se v letošním roce bude velmi negativně promítat do reálného růstu mezd, který bude výrazně záporný. S ohledem na aktuální kumulaci proinflačních rizik je již téměř jisté, že pokles reálných mezd bude letos výrazně hlubší než v letech 2012 a 2013 a bohužel se také zvyšuje pravděpodobnost velmi slabého hospodářského růstu či dokonce hospodářské recese,“ říká Miroslav Novák.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat