Rusko odstřihlo Polsko a Bulharska od plynu. Oslabil nejen zlotý, ale i koruna

gas-stove-g5280f6b3a_1280

Rusko včera zastavilo dodávky plynu do Polska a Bulharska. Podle polských úřadů jsou zásobníky plynu v Polsku na 76 % své kapacity (pro srovnání: v Česku jsou zásobníky naplněné z 38,2 %). Polsko tak může nějakou dobu bez nových dodávek vydržet. Napětí mezi Moskvou a evropskými zeměmi, které podporují Ukrajinu v boji proti okupaci, se zvyšuje.

Evropská unie chystá na tento ruský krok společnou reakci . Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové Moskva využívá plyn k vydírání evropských zemí.

Ceny plynu v Evropě skokově stouply o více než 20 %. „Jedním z důvodů růstu cen plynu v Evropě byly právě obavy z možné reakce Ruska na zavedené sankce a podporu Ukrajiny. Dočasné odpojení Polska a Bulharska od ruského plynu by tak bylo v zásadě potvrzení těchto obav, což by vedlo dalšímu růstu ceny. Jednotlivé země by se obratem snažily předzásobit zemním plynem a případně i LNG pro případ dalšího omezení dodávek plynu z Ruska. To by opět vytvořilo tlak na růst ceny. Lze předpokládat, že cena ostatních energetických komodit také poroste, ať už z důvodu posílení poptávky za účelem substituce plynu či posílení paniky,“ říká Pavel Peterka, hlavní ekonom společnosti Roklen.

Požadavek Ruska o platbách za plyn v rublech a spojená vyjednávání jsou v současné době na mrtvém bodě. Termín splatnosti prvních plateb za dubnový plyn z Ruska byl v pátek 22. dubna. Putin odmítá ustupovat a špičky Evropy se snaží najít způsob, jak situaci vyřešit.

Evropská ekonomika je sice v současné době na ruském plynu závislá, požadovaná platba za plyn v rublech je ale v přímém rozporu s platými smlouvami s ruským dodavatelem plynu Gazpromem.

Situace se odrazila i na měnovém trhu. Euro spadlo k nejslabší úrovni od konce roku 2016, kdy se měnový pár EUR/USD dotknul dna u 1,052. Aktuálně se obchoduje za 1,063. S oslabením eura se svezla i koruna, která je aktuálně na 24,52 EUR/CZK oproti 24,40 ze začátku týdne.

Stejný vývoj můžeme pozorovat také u polského zlotého a maďarského forintu. Pokud bude situace dále eskalovat a Polsko bude odpojeno od ruského plynu, případně pokud dojde k výhružkám či samotnému odpojení dalších zemí, lze podle analytiků očekávat oslabení měn v regionu a také eura. V reakci na eskalaci situace by naopak mohl posilovat dolar, který běžně plní roli bezpečného přístavu v turbulentních časech na trzích.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat