Ruská invaze na Ukrajinu má silný dopad na IT sektor v Evropě

monitor-gbea69e56c_1280

Válka tvrdě zasáhla do podnikání technologických společností z Evropy i USA. Až 45 tisíc technologických společností na evropských trzích, které poskytují služby pro 221 tisíc zákazníků v rámci celého světa má ohrožený svůj byznys. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu společnosti Dun & Bradstreet, předního světového poskytovatele dat a analytiky pro obchodní rozhodování, kterou zkoumal dopad na IT sektor v rámci Ruska, Ukrajiny, Polska, Běloruska, Litvy, Lotyšska a Estonska. Jde především o IT služby dodávané do oblasti zdravotnictví a finančních služeb. I když největší problém budou mít firmy z Ruska, konflikt může na kolena položit i ukrajinský technologický sektor, problémům se ale nevyhnout ani okolní státy. Celý průzkum si můžete přečíst ZDE.

„Invaze Ruska na Ukrajinu má globální rozsah. Množství nadnárodně působících společností, větší i menší subjekty, stejně tak i start-upy sídlí nebo mají svoje centra na Ukrajině nebo v přilehlých zemích,“ říká Petra Štěpánová, analytička Dun & Bradstreet. Na Ukrajině je podle průzkumu ohrožených až 2 543 technologických společností, které dodávají služby pro 25 236 B2B zákazníků. Tamní IT sektor se před propuknutím války na HDP podílel 4 procenty a byl jedním z nejrychleji rostoucích trhů světa.

V roce 2021 Ukrajina exportovala IT služby v objemu 6,7 miliardy eur a měla našlápnuto stát se jedním z nejvýznamnějších center globálních technologických lídrů. Na začátku letošního roku, před vypuknutím vojenského konfliktu, na Ukrajině působilo 285 tisíc špičkových IT profesionálů a přes čtyři tisíce technologických firem. Největší IT klastry fungovaly v Kyjevě, Lvově, Charkově či Dnipru. „Všechna tato města jsou pod přímou hrozbou a drtivá většina firem přesouvá svoje zaměstnance a byznys do zahraničí. Na Ukrajině ještě dnes pracuje velké množství seniorních a vysoce kvalifikovaných IT expertů. Pokud bude konflikt nadále přetrvávat či eskalovat, povede to k masivnímu přesunu pracovní síly do Indie či Argentiny,“ upřesňuje Petra Štěpánová.

Průzkum společnosti Dun & Bradstreet ukázal, že firmy v regionu poskytují IT služby zejména pro sektor zdravotnictví, kde obsluhují přes 139 tisíc zákazníků. Kromě zásobování zdravotnickými službami ve svých domovských krajinách (Polsko, Rusko, Ukrajina, Lotyšsko, Litva, Estonsko a Bělorusko), poskytují IT služby v dalších 15 zemích světa. Patří sem USA, Kanada, západoevropské státy (Spojené království, Německo, Francie, Španělsko, Nizozemí, Belgie, Norsko), Austrálie a další jako například Jamajka, Irák, Alžírsko či Pobřeží Slonoviny. V důsledku rusko-ukrajinské války čelí technologické firmy v těchto zemích i zvýšeným kybernetickým útokům.

Ruský IT sektor se v posledních letech posunul výrazně vpřed. Na tamním trhu podle průzkumu působí až 11 409 technologických společností, které spolupracují s dalšími 49 445 zákazníky napříč 112 zeměmi. „Kvůli invazi však s nimi odmítá obchodovat větší část světa, mnohé nadnárodní společnosti na ruském trhu ukončují svoje aktivity a tamní firmy se současně ocitají pod obrovským tlakem, protože kvůli sankcím nemohou dodávat služby svým zahraničním zákazníkům,“ uvádí analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová. Dodává, že Rusko je v rámci sledovaných států – po Polsku (28 397) – druhou zemí s největším počtem IT firem.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat