Rubl na předválečných úrovních? Pěmkinovská stabilita

coin-gbe00bca2a_1280

Rubl včera vůči dolaru zpevnil o více než 5 % a dostal se tak zpět na předválečnou úroveň pod 80 USD/RUB. Bezprostředně po začátku války na Ukrajině se přitom rubl propadl až nad hranici 150 USD/RUB a zdálo se, že ruská ekonomika má zaděláno na měnovou krizi. Navzdory tvrdým západním sankcím se však ruské měně v posledních týdnech daří nejen stabilizovat, ale dokonce i citelně posilovat.

Jedním z hlavních důvodů je omezená konvertibilita rublu (oproti předválečnému stavu). Ruská vláda totiž na prudké oslabení měny zareagovala přísnými kapitálovými kontrolami, kdy jsou například domácí exportéři povinni směnit 80 % svých devizových příjmů do rublů. Ruské domácnosti naproti tomu čelí limitům na množství deviz, které si mohou volně konvertovat (10 000 dolarů za 6 měsíců). Jejich motivaci držet rubly zároveň zvýšil prudký růst domácích úrokových sazeb na 20 %. Konečně, z Ruska nejsou schopni vyvézt kapitál ani mnozí zahraniční investoři, a to včetně těch, kteří investovali na moskevské burze cenných papírů.

Co je neméně podstatné, ruská ekonomika se aktuálně může chlubit rekordním přebytkem na běžném účtu platební bilance (za celý rok může dosáhnout až 250 miliard dolarů!). Jinak řečeno, masivní příliv deviz z prodeje ropy a zemního plynu dále pomáhá stabilizovat ruskou měnu. Vysoký přebytek na běžném účtu přitom nereflektuje pouze svižně rostoucí vývozy energií, ale také kolaps dovozů do Ruska, ať již z důvodu západních sankcí nebo slabé domácí poptávky.

A konečně obchodování s rublem je v posledních týdnech velmi mělké a jen málo likvidní, když mnohé západní banky přestaly zcela kótovat kurz USD/RUB. Stabilita ruské měny je tak zvláště křehká, a s ohledem na platné kapitálové kontroly možná až potěmkinovská. Osud rublu navíc stojí a padá s ochotou Západu dále financovat ruskou ekonomiku skrze platby za importy energií. Pokud by ustal masivní příliv deviz, stabilita rublu by byla v troskách.


Autorem textu je Dominik Rusinko, analytik ČSOB

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat