Ropný trh se uklidňuje. Zlevňování pohonných hmot by mělo pokračovat

ropa, těžba, pohonné hmoty

Cena ropy na světových trzích klesá, zejména kvůli zprávám o navýšení nabídky na trhu. Američané hodlají ze svých strategických rezerv uvolnit 20 milionů barelů ropy a Libye zvýší těžbu na 1,2 milionu barelů denně. Oproti tomu poptávka po ropě může klesat kvůli dalšímu utahování měnových politik ve světě, což bude zpomalovat ekonomickou aktivitu. V důsledku tohoto vývoje se barel ropy Brent momentálně obchoduje na úrovni 105 dolarů. To je zhruba o 15 dolarů za barel méně než v průběhu června.

Snižování ceny ropy se příznivě projevuje na čerpacích stanicích v České republice. Průměrná cena benzínu se přiblížila k úrovni 46 korun za litr, nafta je o několik desetihaléřů dražší. Pokles cen pohonných hmot z předchozích týdnů by měl nadále pokračovat. V průběhu srpna by se průměrné ceny benzínu i nafty měly dostat pod úroveň 45 korun za litr.

„Zatímco pokles ceny ropy umožňuje zlevňovat pohonné hmoty, kurz koruny vůči dolaru se nevyvíjí příznivě. Posilování dolaru prodražuje dovoz do České republiky, což brání výraznějšímu snížení cen u čerpacích stanic,“ upozorňuje ale hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Řidiči u čerpacích stanic naráží na velké cenové rozdíly, které mohou činit i více než pět korun za litr pohonných hmot. Nadále se například vyplatí tankovat v Polsku. V ostatních sousedních zemích se ceny paliv příliš neliší od těch českých.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat