Rok 2021 bude v ekonomice plný změn 

road-5799603_1280

Až krátce před koncem roku poslanci schválili vládní daňový balíček (u nějž se nyní zjišťuje, zda jej prezident omylem vetoval, nebo ne). Změny ve zdanění fyzických osob však nejsou zdaleka jediné, jež Česko čekají v roce 2021. Které jsou ty nejpodstatnější změny – z hlediska hospodaření běžné domácnosti?

Zrušení superhrubé mzdy: od ledna 2021 se všem zaměstnancům bude patnáctiprocentní daň počítat už nikoli ze základu superhrubého (tedy z hrubé mzdy navýšené o odvody, které za daného zaměstnance, posílá státu jeho zaměstnavatel), ale ze základu v podobě výhradně jen hrubé mzdy. Zaměstnanci se tedy už nebude hrubá mzda danit sazbou 20,1 procenta jako nyní, ale opravdu jen sazbou 15 procent, což v praxi znamená, že zaměstnanec pobírající zhruba průměrnou mzdu (cca 34 tisíc korun) si v roce 2021 přijde v čistém navíc o více než 20 tisíc korun. Změnu zaměstnanci poznají poprvé při výplatě za únor.

Zvýšení základní daňové slevy na poplatníka: v roce 2021 platí nově navýšená základní sleva na poplatníka (nezdanitelná částka) 27 840 korun, v následujícím roce se má zvýšit o další tři tisíce.

Navýšení důchodů: lidé pobírající starobní, ale také invalidní, vdovský, vdovecký nebo sirotčí důchod mohou v roce 2021 počítat s jeho poměrně citelným navýšením, které plyne ze zákona (tzv. valorizace). Základní výměra starobního důchodu vzroste o 60 korun, avšak procentní výměra hned o 7,1 procenta, což je nejvíce za poslední řadu let. Například starobní důchodce s průměrnou penzí 14 497 korun měsíčně, si polepší o zhruba 839 Kč.

Zavedení paušální daně pro OSVČ: živnostníci, jejichž příjmy v roce 2020 nepřesáhly jeden milion korun, se pro rok 2021 mohou zde přihlásit do systému paušální daně (období pro toto přihlášení běží od 7. 12. 2020 a končí 11. 1. 2021, po kterémžto datu už nebude možné se pro rok 2021 do systému paušální daně přihlásit). „Paušální daň spočívá v tom, že daná OSVČ platí každý měsíc jen jeden paušální poplatek, ve kterém je započtena platba zdravotního pojistného, sociálního pojistného a daně z příjmu (to znamená méně „papírování“, protože OSVČ už bude komunikovat jen s jedním úřadem, „finančákem“, a nikoli s třemi, a také nebude muset vyplňovat daňové přiznání a přehledy pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení),“ vysvětluje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Snížení spotřební daně u motorové nafty a zvýšení spotřební daně z cigaret: se snížením spotřební daně z nafty o jednu korunu, resp. s cenovým poklesem, který to v konečné ceně nafty vyvolá, klesá také příslušná DPH, která se počítá z výsledné ceny zahrnující právě i spotřební daň. Nafta tak bude o zhruba o 90 haléřů na litr levnější, než by byla bez snížení spotřební daně, potrvá však několik měsíců, než se tento cenový pokles plně projeví. Zvýšení spotřební daně z cigaret zdraží klasickou krabičku cigaret o osm korun.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat