Řidiči si přes Vánoce za pohonné hmoty připlatí

tank-3374024_1280

Pohonné hmoty v minulém týdne opět zdražovaly, již čtvrtý týden v řadě. V minulých sedmi dnech se průměrná cena benzínu Natural 95 zvýšila o šest haléřů na litr a podle nejnovějších údajů společnosti CCS činí 28 korun za litr. Benzín je tak nejdražší od konce října. Nafta nyní stojí 27,43 haléře za litr, tedy o devět haléřů více než před týdnem. Nafta je tak nejdražší od druhé poloviny srpna. K jejímu zdražování – jež je výraznější než v případě benzínu – dopomáhá také probíhající topná sezóna, která zvyšuje poptávku po topné naftě, využívané například v průmyslu.    

V příštích sedmi dnech je podle analytiků třeba počítat s mírným cenovým růstem pohonných hmot, v rozsahu kolem pěti za litr. V prvním lednovém týdnu se ceny stabilizují, možná i mírně klesnou. Růst cen ropy na světových trzích totiž ustal. V uplynulých dvou měsících cena ropy na světových trzích vykázala takřka 40procentní vzrůst. Ropa typu Brent se dostala na své devítiměsíční cenové maximum. Euforická nálada však nyní z trhů vyprchává. „Důvodem euforie byla očekávání vkládaná do vakcíny a plošného očkování, které by razantně omezily šíření nákazy onemocněním covid-19,“ podotýká hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Nyní však podle něj investoři tento svůj postoj přehodnocují a získávají dojem, že boj s novým typem koronaviru zdaleka není u konce. Ropa Brent proto klesá z úrovně bezmála 52,50 dolarů za barel z minulého týdne opět viditelně pod padesátidolarovou úroveň.  

„Investoři nyní s napětím sledují zejména situaci ve Spojeném království, kde se objevila nová mutace koronaviru a dochází tam k rapidnímu nárůstu počtu nakažených. Šíření nákazy ale vykazuje své dosud nejrychlejší tempo v celé řadě zemí, zatímco distribuce vakcíny je jen postupná. Což znamená, že karanténní uzavírky budou v určitých vlnách pokračovat, stejně jako cestovní omezení, takže poptávka po palivech, a tedy ropě bude takto stlačována ještě dlouhé měsíce,“ říká Kovanda. 

Dopad zlevnění ropy do cen pohonných hmot ale utlumí koruna, která vůči dolaru přestala posilovat a nyní vlivem popsaného zhoršení nálady na světových trzích i mírně oslabuje, což vyvolává tlak na zdražení pohonných hmot u českých čerpacích stanic.  

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat