Dnes ve 12:01 SEČ začnou platit reciproční cla na veškeré zboží (vyjma automotive) dovezené z EU do Spojených států ve výši 20 %. Zdá se, že americký prezident Donald Trump neustoupí, a naopak Číně zvýšil cla o dalších 50 %, protože Čína zavedla odvetná opatření vůči americkým clům.
Připomínáme, že cla na automobily ve výši 25 % platí již od 3. dubna, cla na autodíly začnou platit od 3. května 2025. Nově zavedená cla se promítnou do cen komodit a v konečném důsledku nejvíce dopadnou na americké spotřebitele.
Tato cenová válka nebude mít žádného vítěze, přičemž nejvíce poškodí právě americké domácnosti. Předpokládaná inflace je na nejvyšší hodnotě od 90. let (v horizontu jednoho roku je 5 %, v pětiletém až desetiletém horizontu se odhaduje 4,1 %).
Američané již omezují nákupy zbytného zboží, mezi které patří sladké nápoje, pochutiny nebo chipsy. Se sníženou poptávkou se ruku v ruce snižuje také výroba a výhledově, a pokud se špatná nákupní nálada rozšíří do dalších odvětví, dopadne na americký trh práce v podobě rušení pracovních míst.
Další událostí dnešního dne bude večer zveřejněný zápis z posledního zasedání amerického Fedu. Ten ponechal sazby beze změny v pásmu 4,25-4,50 %. V oficiálním prohlášení Fed uvedl, že nejistota dalšího vývoje v USA se zvýšila. Výhled růstu pro letošní rok byl snížen z 2,1 % na 1,7 %, výhled pro průměrnou inflaci se zvýšil z 2,5 % na 2,7 %, pro nezaměstnanost platí 4,4 %.
Medián měnového výboru u dot plotu zůstal stejný. Většina členů očekává, že se v tomto roce sníží sazby dvakrát o 25 bb. Měnový výbor bude dbát na opatrný postup v oblasti měnové politiky, zejména z důvodu zvýšené inflace a rizik, které s sebou vyšší inflace nese.
Předpokládá se, že Fed v květnu sazby nesníží, ale možné snížení lze očekávat na červnovém zasedání. Je jisté, že Fed čelí problémům s naplněním svého duálního mandátu, což znamená zajištění maximální zaměstnanosti a cenové stability.
Naše aktuální prognóza počítá s tím, že Fed stávající sazby v letošním roce nesníží, a uvolňování měnové politiky nastane až v polovině roku 2026, kdy by měl nastoupit nový předseda Fedu. Rizika jsou ovšem vychýlena směrem k rychlejšímu obnovení cyklu snižování sazeb.
Dobrou zprávou je, že americký trh práce v porovnání s únorem posílil. V březnu bylo vytvořeno 228 tisíc pracovních míst, přičemž trh očekával pouze 117 tisíc. Cla na jedné straně zvyšují riziko inflace a na druhé straně s sebou přináší problémy na trhu práce a také nižší hospodářský růst.
Autorkou textu je Tereza Krček, analytička Raiffeisenbank