Recese americké ekonomiky? Jde o to rozpoznat nebezpečí včas

New York 2018, USA

S blížícím se koncem roku zpravidla makroekonomičtí analytici brousí tužky, aby mohli narýsovat výhled na rok příští a tím ohromili svoje čtenáře. Ne jinak je tomu i letos, když jedno z kontroverzních témat, které rozhodne o úspěchu výhledu pro 2024 bude přesnost odhadu americké ekonomiky. Zde se názory přitom stále dosti liší, když ve hře je jak silná konjunktura, tak recese.

Samozřejmě, připomeneme-li si poslední tempo růstu HDP či dokonce říjnové maloobchodní tržby, tak to na recesi v USA ani náhodou nevypadá. Ne vše však vypadá tak růžově, přičemž ve hře je několik indikátorů, které recesi opatrně avizují. Může to být například invertovaná výnosová křivka, jejíž negativní sklon se opět prohlubuje či například index podnikatelské nálady ISM (resp. PMI), který bude v USA zveřejněn tento pátek, a jehož hodnota pod 50 body rovněž volá po recesi.

Dalším varovně vyvíjejícím se indikátorem recese, který v poslední době vyplaval na mediální povrch, je pak tzv. Sahmovo pravidlo. Toto pravidlo, jež odvodila americká ekonomka a bývalá výzkumnice Fedu Claudia Sahm, jednoduše říká, že recese přichází, pokud rozdíl tříměsíčního klouzavého průměru míry nezaměstnanosti a minima tohoto ukazatele za posledních dvanáct měsíců překročí hodnotu 0,5 (resp. půl procentního bodu).

Aktuálně se Sahmovo pravidlo nachází na hodnotě 0,33 (vizte ZDE), nicméně pokud by například listopadová míra nezaměstnanosti v listopadu setrvala na hodnotě 3,9 % a o měsíc později jen o desetinku vzrostla na 4,0 %, tak by se hodnota pravidla dostala na 0,53. A v tomto makro-scénáři, který je podle nás docela pravděpodobný, již zvony ve Washingtonu začnou bít na poplach recese.

Nabízí se otázka, zdali eventuální naplnění podmínky Sahmova pravidla na přelomu roku musí nutně přivolat recesi v roce 2024. Ne nevyhnutelně. Jak sama Claudia Sahm uvádí – jednou z motivací zkonstruovat takové pravidlo bylo dát tvůrcům hospodářské politiky do ruky jednoduché vodítko rozpoznat, že horší časy nastávají a je tudíž třeba reagovat.

A jak víme, reálné dolarové úrokové sazby jsou na patnáctiletých maximech, takže prostor pro uvolnění měnové politiky je obrovský. Půjde jen o to rozpoznat nebezpečí včas…


Autorem komentáře je Jan Čermák, analytik ČSOB

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat