Putinova mobilizace Čechům pohonné hmoty nezdraží. Zatím

V Česku paliva v uplynulém týdnu opět zlevnila, cena nafty se dostala pod 44 korun za litr. Za týden nafta na litru zlevnila o 73 haléřů, ve středu za ni řidiči platili v průměru 43,97 koruny za litr. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 38,35 Kč, před týdnem byl o 74 haléřů dražší. Benzín je nejlevnější od letošního 26. února, tedy od třetího dne po invazi Ruska na Ukrajinu. Cena benzínu je už je jen o necelou korunu na litr vyšší než v poslední den před invazí.

„Už během dvou týdnů by mohl být benzín levnější než před invazí. V příštím týdnu zlevní o 50 haléřů na litr. Nebývalá je ovšem šíře rozevření nůžek mezi cenou nafty a cenou benzínu. Rozdíl přesahuje 5,60 koruny na litr, což představuje historicky zcela mimořádné rozpětí,“ upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Důvodem je podle něj blížící se zavedení embarga EU na dovoz ruské ropy a ropných produktů, včetně právě dieselových paliv. To vstoupí v platnost na přelomu roku.

Celkově však zatím pohonné hmoty zlevňují. Důvodem je pokles cen ropy na světových trzích, v tomto měsíce o více než šest procent. Klesající trend nezvrátila ani včerejší částečná mobilizace, kterou vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin. „Pro obchodníky s ropou je momentálně závažnější vyhlídka dalšího zvyšování úrokových sazeb v podání americké centrální banky a hrozba celosvětového ekonomického útlumu,“ podotýká Kovanda.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat