Prvních 100 dní prezidenta Bidena: očkování a nový fiskální balík

Nový prezident Spojených států Joe Biden se ujal úřadu a začal sérií nařízení, kterými zrušil některé z politik svého předchůdce Donalda Trumpa: obnovil členství Spojených států ve Světové zdravotnické organizaci, připojil Spojené státy zpátky k pařížské klimatické dohodě a zastavil práce na hraniční zdi s Mexikem. Pozornost trhů se však během prvních sto dnů Joea Bidena v roli prezidenta bude soustředit jinam, především na boj s pandemií a na přípravu nového rozpočtového balíku.

Na COVID 19 do této chvíle za jediný rok v USA zemřelo více než 400 tisíc lidí, víc než padlo Američanů během druhé světové války. Z hlediska počtu obětí pandemie COVID 19 na milion obyvatel tak USA patří k jedněm z nejhorších na světě. Joe Biden chce vsadit v tuto chvíli zejména na výrazné urychlení očkování – během prvních sto dní chce naočkovat 100 milionů Američanů.

„Nový rozpočtový stimul Bidenovi administrativy je v tuto chvíli jedním z důvodů, proč se daří akciím a rizikovým aktivům obecně. Nový prezident chce prosadit dodatečný stimul v objemu až 1,9 bilionu USD zaměřený primárně na transfery domácnostem, podporu zdravotního systému a nové investice do infrastruktury. Tak velký balík ale pravděpodobně narazí v Senátu na odpor republikánů a těsnou demokratickou většinou nemusí být úplně jednoduché ho schválit,“ odhaduje hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat