Prvních 100 dní prezidenta Bidena: očkování a nový fiskální balík

Nový prezident Spojených států Joe Biden se ujal úřadu a začal sérií nařízení, kterými zrušil některé z politik svého předchůdce Donalda Trumpa: obnovil členství Spojených států ve Světové zdravotnické organizaci, připojil Spojené státy zpátky k pařížské klimatické dohodě a zastavil práce na hraniční zdi s Mexikem. Pozornost trhů se však během prvních sto dnů Joea Bidena v roli prezidenta bude soustředit jinam, především na boj s pandemií a na přípravu nového rozpočtového balíku.

Na COVID 19 do této chvíle za jediný rok v USA zemřelo více než 400 tisíc lidí, víc než padlo Američanů během druhé světové války. Z hlediska počtu obětí pandemie COVID 19 na milion obyvatel tak USA patří k jedněm z nejhorších na světě. Joe Biden chce vsadit v tuto chvíli zejména na výrazné urychlení očkování – během prvních sto dní chce naočkovat 100 milionů Američanů.

„Nový rozpočtový stimul Bidenovi administrativy je v tuto chvíli jedním z důvodů, proč se daří akciím a rizikovým aktivům obecně. Nový prezident chce prosadit dodatečný stimul v objemu až 1,9 bilionu USD zaměřený primárně na transfery domácnostem, podporu zdravotního systému a nové investice do infrastruktury. Tak velký balík ale pravděpodobně narazí v Senátu na odpor republikánů a těsnou demokratickou většinou nemusí být úplně jednoduché ho schválit,“ odhaduje hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat