Průzkum: Nálada firem se výrazně zlepšila, brzdou je pandemie a vývoj v ekonomice

gears-1236578_640

Firmám a podnikatelům se už v Česku dýchá o něco lépe. Poptávka po zboží a službách je mnohem vyšší než na podzim a stále více firem se nebojí dále rozšiřovat své podnikání a investovat. Na druhou stranu vlivem vlekoucí se pandemie a přetrvávajících omezení pro řadu oborů klesla na zatímní minimum spokojenost s celkovým vývojem české ekonomiky. Vyplývá to z průzkumu ČSOB Index očekávání firem (sleduje vývoj malých a středních firem a podnikatelů v oblastech poptávky, investic a rozsahu podnikání v ČR a na Slovensku).

„Z výsledků je patrné, že většina firem a podnikatelů se snad dostala z nejhoršího. Vzestup nálady je pozoruhodný, byť zatím to stále není úplně pozitivní. Celá třetina firem očekává ve druhém čtvrtletí růst poptávky a čtvrtina letos počítá s navýšením investic. Některým firmám, zejména těm středně velkým, se již začíná dařit podobně jako před pandemií. To nás velmi těší,“ říká Pavel Prokop, výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB.

Index očekávání firem si v porovnání s podzimem polepšil o výrazných 21,5 bodu na výsledných -17,9 bodu. „Posun indexu k méně negativním hodnotám není překvapivý. Z řady důvodů, mezi nimiž bych vyzdvihl zejména rozjíždějící se vakcinaci, se konečně zdá být na dohled konec aktuálně největšího strašáku firem – koronavirové pandemie,“ poukazuje Martin Kupka, hlavní ekonom ČSOB.

Za očekáváním zůstává vývoj v české ekonomice, se kterou vyjádřilo spokojenost jen 22 procent firem a podnikatelů. Ekonomický vývoj řadí respondenti vedle pandemie mezi největší rizika. V jednotlivých oborech se vnímání velmi liší. Zatímco ve stavebnictví nebo finančních službách převyšuje spokojenost třetinovou úroveň, tak v případě ubytovacích a stravovacích služeb nebo u provozovatelů z oblastí kultury, zábavy nebo rekreace je jen v jednotkách procent.

I slovenský Index očekávání firem přes silné mezičtvrtletní zlepšení zůstal v mínusovém poli na -22,1 bodu. Podobně jako v Česku určuje náladu zejména pandemie a stav ekonomiky, se kterým je spokojeno pouze 18 procent respondentů.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat