Průmyslu se v září dařilo, automobilový sektor vzrostl o 47,6 %

gears-1236578_640

Výroba v českém průmyslu se v září zvýšila oproti srpnu o 4,1 %. Průmyslu se tak dařilo umazávat ztráty produkce navršené v době první vlny pandemie. Dařilo se především automobilovému průmyslu, který v září vykázal lepší výsledky i meziročně.

„Je ale nutné upozornit, že průmysl v souhrnu za období leden až září se nachází meziročně stále hluboko pod produkcí za identické období roku 2019 (-11,1 %),“ konstatuje analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Z nových objednávek se mohou těšit především výrobci automobilů a kovových výrobků. Menší poptávku naproti tomu zaznamenávají ve strojírenství, chemickém průmyslu a výrobci elektrických zařízení.

„Za meziměsíčním nárůstem průmyslové produkce stojí především zpracovatelský průmysl (+4,8 %) a to především automobilový sektor, kde oproti srpnu produkce vzrostla o velmi silných 47,6 %. Silnou meziměsíční dynamiku však v září vykázala i další důležitá odvětví zpracovatelského průmyslu jako je výroba elektrických zařízení, výroba počítačů či kovodělný průmysl. Zároveň bylo září první měsícem od letošního února, kdy produkce motorových vozidel meziročně vzrostla (+4,9 %),“ vypočítává Miroslav Novák.

„Oživení průmyslu je taženo především zahraniční poptávkou, a to hlavně z Německa,“ dodává Novák. Na druhé straně v Evropě, , kam míří naprostá většina v tuzemsku vyrobených aut., pokračuje pokles prodeje automobilů. Zářijové zlepšení je tak spíše symbolické a v dalších měsících se ukáže vliv druhé vlny pandemie.

„Přesto alespoň z pohledu zakázek, a dokonce i měkkých dat z průzkumů má průmysl tentokrát velkou šanci současnou vlnu nákazy v Evropě ustát s lepšími výsledky, než tomu bylo na jaře. I to je důvodem, proč by pokles celé ekonomiky v závěru letošního roku nemusel být tak výrazný (navzdory všem omezením) jako na jaře. Pandemie však stále představuje velmi vysoké riziko, zvlášť když se situace začíná zhoršovat i v dalších evropských zemích,“ říká analytik ČSOB Petr Dufek.

Firmy se nové realitě již přizpůsobují a dál snižují počty svých zaměstnanců. Poslední čísla tak ukazují, že jen v tomto odvětví se zaměstnanost v září meziročně snížila o více než 4 %.

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat