Průmyslová produkce: v září poklesla o 0,2 %, meziročně je ale vyšší o 8,3 %

gears-1236578_640

Průmyslová produkce v září oproti srpnu poklesla o 0,2 %, avšak meziročně byla vyšší o 8,3 %. Výrazně, o 21,9 %, vzrostly meziročně nové zakázky. Zářijová čísla z tuzemského průmyslu zůstávají i nadále zatížena řadou specifik. Dominantní podíl na celkové průmyslové produkce mají automobily, když v meziročním srovnání je navíc produkce automobilů zkreslována velmi nízkou statistickou základnou z loňského roku.

Dalším specifikem je podle analytiků nesoulad mezi vývojem celkové průmyslové produkce a indexů podnikatelských nálad (např. PMI). Zatímco PMI již několik měsíců v řadě ukazuje ne prudké zhoršení provozních podmínek a poklesu výroby a nových zakázek, tak tvrdá data z průmyslu v podobě průmyslové produkce vycházejí výrazně lépe.

„V historii nenajdeme období, kdy by indexy podnikatelských nálad méně korespondovaly s celkovou produkcí, než je tomu nyní. A v neposlední řadě nižší vypovídací schopnost mají nyní i nové zakázky a to jak kvůli srovnávací základně, ta i kvůli vysoké inflaci – nové zakázky jsou uváděny v běžných cenách,“ komentuje data analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Celkový růst průmyslu byl v září opět výrazně zkreslován meziročně velmi silnou produkcí motorových vozidel. „V podstatě celý meziroční růst průmyslové produkce lze v září připsat na vrub automobilovému průmyslu a z dalších odvětví v menší míře výrobě elektrických zařízení a strojírenství. V nadpoloviční většině průmyslových odvětví však meziročně produkce poklesla, což se týkalo např. kovodělného průmyslu či výroby ostatních dopravních prostředků,“ dodává Novák.

Samotná zářijová čísla z průmyslu lze sice podle něj interpretovat jako poměrně pozitivní, ale výhled na další měsíce již zdaleka tak optimistický není: „Automobilový sektor se začíná opět potýkat s nedostatkem komponent a částečným omezováním směn. Negativní vývoj průmyslu indikují indexy podnikatelských nálad. Stále větší část průmyslových oddílů se dostává s produkcí meziročně do červených čísel. A v neposlední řadě na řadu průmyslových podniků stále citelnější doléhá prudký růst cen energií a slábnoucí poptávka. V souhrnu za letošní rok lze počítat s růstem průmyslové produkce o necelá 2 %.“

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat