Průmyslová produkce v prosinci oproti listopadu vzrostla o mírných 0,2 %

gears-1236578_640

Prosinec v kombinaci s listopadem dokázaly v tuzemské průmyslové produkci částečně kompenzovat slabý říjen. V mezikvartálním srovnání však průmysl poklesl, konkrétně se ve 4. oproti 3. čtvrtletí produkce o 1,2 % snížila.

V meziročním srovnání v prosinci produkce vzrostla o 4,0 %. V souhru za celý loňský rok se průmyslová produkce zvýšila o 1,7 %, k čemuž významně přispěl růst výroby motorových vozidel s 11,7 %. Loňské pozitivní výsledky automotiv však do značné míry odrážejí nízkou statistickou základnu z roku 2021.

K meziměsíčnímu růstu průmyslové produkce v prosinci přispívala především energetika (12,1 %) a těžba a dobývání (4,8 %), zatímco ve zpracovatelském průmyslu produkce poklesla (-1,1 %). Produkce automobilů v prosinci oproti listopadu mírně poklesla (-0,6 %) a z větších odvětví zpracovatelského průmyslu rostla produkce především u výroby elektrických zařízení (4,0 %) a ve farmaceutickém průmyslu (16,0 %).

„Hodnota nových zakázek v prosinci meziročně vzrostla o 10,1 %, ale nelze zapomínat na to, že nové zakázky jsou udávány v běžných cenách a jsou tak zkresleny vysokou inflací. V prosinci byl zaznamenán podobný meziroční růst nových zakázek z tuzemska i ze zahraničí,“ upozorňuje analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Některé průmyslové podniky začaly i s mírným propouštěním; průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v prosinci meziročně snížil o 0,6 %. Analytici očekávají, že zaměstnanost v průmyslu bude pravděpodobně klesat i v průběhu letošního roku a to především u energeticky náročných odvětví.

Výhled na letošní rok z pohledu průmyslu pak vyznívá smíšeně. „Na jedné straně došlo na začátku letošního roku ke snížení a stabilizaci cen energií a zároveň se zlepšila i perspektiva růstu evropské ekonomiky v kombinaci se zlepšením předstihových ukazatelů v eurozóně (PMI, Ifo). To jsou pro exportně a průmyslově laděnou českou ekonomiku pozitivní zprávy. Na druhé straně stále nedošlo k plné stabilizaci dodávek, když problémy v dodavatelských řetězcích aktuálně vidíme v omezení výroby v automotiv. A s ohledem na vysoké úrokové sazby se zvyšují i náklady podniků na financování. V souhrnu v letošním roce lze proto očekávat jen mírný růst průmyslové produkce kolem 2 %,“ shrnuje Novák.

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat