Průmyslová produkce v prosinci oproti listopadu vzrostla o 2,8 %

Z průmyslu v samotném závěru loňského roku přišla s ohledem na podmínky poměrně solidní čísla. Průmyslová produkce v prosinci oproti listopadu vzrostla o 2,8 %, zatímco v meziročním srovnání o 0,7 % poklesla. K meziměsíčnímu růstu průmyslu v prosinci z velkých odvětví přispěla především produkce motorových vozidel, výroba počítačů a elektronických a optických přístrojů, ale rovněž i strojírenství, které bylo ve druhé polovině roku v útlumu.

Pozitivně lze hodnotit to, že ve 4. čtvrtletí došlo oproti 3. čtvrtletí k růstu produkce a úroveň průmyslové výroby se vrátila na hodnoty z první poloviny roku. Negativem je, že mezikvartální zlepšení průmyslu nebylo plošné. Za celkovým mezikvartálním růstem průmyslu stály ve 4. čtvrtletí dominantně motorová vozidla a ostatní dopravní prostředky a z velkých odvětvích se dařilo i výrobě elektrických zařízení. V řadě dalších odvětví jako např. kovodělný průmysl či strojírenství, však oproti 3. čtvrtletí došlo k poklesu produkce.

Na základním obrysu průmyslu se tak ani v prosinci nic zásadního nezměnilo. Nadpoloviční část průmyslových odvětví se i nadále nachází v recesi. Výrazně kladně k meziročnímu růstu produkce přispělo jen několik málo odvětví v čele s výrobou motorových vozidel, počítačů a optických přístrojů a výrobou ostatních dopravních prostředků.

Pokud chceme na prosincových číslech a číslech za 4. čtvrtletí přeci jen najít nějaká pozitiva, tak je potřeba se podívat na nové zakázky, které v prosinci vzrostly o 0,1 % m/m a v meziročním srovnání o 0,9 %. Důležité je, že se ve 4. čtvrtletí zastavil pokles nových zakázek a velmi opatrné oživení signalizují zahraniční zakázky. Mezikvartální růst nových zahraničních zakázek se netýká jen motorových vozidel, ale k poměrně k silnému nárůstu došlo ve strojírenství.

V souhrnu za celý loňský rok došlo k poklesu průmyslu o 0,4 %. Pokud má v letošním roce dojít k oživení průmyslové aktivity, tak nezbytnou podmínkou je zlepšení zahraniční poptávky, a to včetně Německa. Lednové předstihové ukazatele (PMI, konjunkturální průzkumy) naznačují, že na zřetelnější oživení průmyslu si budeme muset počkat nejdříve do 2. čtvrtletí, ale spíše až do druhé poloviny letošního roku. Pro letošek očekávám růst průmyslu v rozmezí 0 – 0,5 %.


Autorem textu je Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat