Průmysl se v lednu po slabém prosinci vrátil do černých čísel

V meziměsíčním srovnání česká průmyslová produkce vzrostla o 3,1 % a v meziročním srovnání průmysl přidal 1 %. Pod nízký meziroční růst průmyslu se na začátku letošního roku i nadále negativně podepsaly problémy v automobilovém sektoru.

Výroba motorových vozidel konkrétně v lednu meziročně poklesla o 4,5 %, což odráží pokračující dodavatelskou krizi. „Situace s nedostatkem čipů se sice největší domácí automobilce podařilo částečně vyřešit a stav věci je lepší než na podzim loňského roku, zároveň se však výroba automobilů nachází stále daleko od ideálního stavu. Válka na Ukrajině navíc pro automobilový sektor představuje další rizikový faktor a se slabší produkcí motorových vozidel bude pravděpodobně nutné počítat minimálně i po celou první polovinu letošního roku. Pozitivem je alespoň fakt, že problémy se koncentrují téměř výhradně na nabídkovou stranu a poptávka po nových vozidlech zůstává silná. Zatím,“ říká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Dalším velkým odvětvím zpracovatelského průmyslu se v lednu dařilo o poznání lépe, což platilo především pro strojírenství (10,8 % r/r). Výroba elektrických zařízení, kovodělný průmysl či výroba počítačů skončily meziročně mírně v plusu. Zatímco produkce aut meziročně klesá, tak výroba ostatních dopravních prostředků v lednu vzrostla o 21,1 % r/r, což zapadá do kontextu rychlého růstu výroby i z předchozích měsíců.

Poptávka zůstává solidní, když hodnota nových zakázek v lednu vzrostla meziročně o 6,9 % a rychleji rostly zahraniční zakázky ve srovnání s těmi tuzemskými. „Pozitivní vývoj nových zakázek je však částečně zkreslován tím, že je uváděn v běžných cenách, což za normálních okolností až tolik nevadí, ale v současném prostředí vysoké inflace to znamená, že reálný růst zakázek je nadhodncen,“ podotýká Novák.

Zatímco indexy podnikatelských nálad, ať již se jedná o konjunkturální průzkum či indexy PMI, ukazovaly pro začátek letošního roku solidní sentiment mezi průmyslovými podniky, tak ruská agrese na Ukrajině vyhlídky pro postupné oživování výrobní aktivity opět zhoršují. Velkým problémem pro podniky zůstávají na začátku roku vysoké vstupní ceny, což v lednu potvrdil velmi vysoký růst cen průmyslových výrobců. S válkou na Ukrajině se podle analytiků proinflační riziko ještě dále zvyšuje.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat