Průmysl oživuje, ale hlásí výrazné rozdíly

Průmyslová produkce v dubnu meziměsíčně vzrostla o 0,6 %, a meziročně tak byla kosmeticky nižší (o 0,2 %). Skončila lehce nad naším očekáváním (-2,5 %).

Dál se lépe vede zpracovatelskému průmyslu a naopak zaostává a zhoršuje se těžba a výroba energií. V rámci zpracovatelského průmyslu však vidíme výrazné rozdíly.  Velmi problematická zůstávají zejména vybraná energeticky náročná odvětví v čele se slévárenstvím a hutnictvím a výraznější pozitivní obrat zatím nehlásí ani chemický průmysl.

Na druhé straně pozitivnější obrat ve výrobě (meziměsíčně) hlásí důležité strojírenství, které navíc podporuje i růst nových zakázek. I když čísla ze strojírenství jsou zpravidla hodně cyklická, je toto ten nejpozitivnější signál z dubnového průmyslu – pokud se pozitivní obrat v jednom z nejcykličtějších odvětví potvrdí, může to ukazovat na stabilizaci domácí i zahraniční investiční poptávky.

Nic překvapivě pozitivního naopak tentokrát nehlásí segment automotive – sezónně očištěná výroba meziměsíčně lehce roste,  nové objednávky však klesají. Tento rok dál očekáváme z pohledu automotivu slabší výkon. Na druhou stranu v důsledku o něco nižších skladových zásob automobilek mohou být o možná odolnější navazující odvětví – producenti plastů či kovárny.

V součtu s dubnovými čísly z maloobchodu jsou dnešní výsledky průmyslu v souladu s našimi sázkami na pokračující oživení české ekonomiky. Dál proto předpokládáme ve 2. čtvrtletí 2024 růst o +0,5 % mezikvartálně a za celý rok růst o 1,4 % (v souladu s poslední prognózou ČNB).


Autorem textuje Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat