Průmysl jede na plno, přidají se i služby, věří ekonomové

Výsledky HDP za první čtvrtletí, průběžná měsíční čísla z průmyslu nebo průzkumy důvěry potvrzují, že český průmysl zažívá příznivé časy. Potvrzuje to i dnes zveřejněný index nákupních manažerů (PMI), který dokonce překonal hranici 60 bodů. Roste nejenom samotná výroba, ale i zakázky a firmy nabírají stále více zaměstnanců.

Firmy se však dostávají stále více pod tlak drahých komodit a nedostatkových komponent, který je nutí budovat si zásoby a nespoléhat jen na tolik v dobrých časech oblíbený „just-in-time“ přístup.  „Z průzkumu vyplývá, že v důsledku rychle se zvyšujících nákladů zrychluje i výrobní inflace. Firmy nicméně trápí s ohledem na plné zakázkové knihy i nedostatek zaměstnanců, který na tuzemském trhu práce vyřeší jen těžko, takže jim nezbude než opět začít investovat do technologií,“ komentuje situaci analytik ČSOB Petr Dufek.

Dnešní čísla potvrzují pozitivní vyhlídky tuzemského průmyslu i pro příští měsíce. „Průmysl tak zůstane motorem ekonomiky, ke kterému se postupně přidají i rozvolněné služby. Bude se však muset dál vypořádávat s drahými importovanými komoditami i přetrvávajícím nedostatkem některých komponent, který zatěžuje zejména výrobce v automobilovém a elektrotechnickém průmyslu na celém světě. Proto je s pozitivním výhledem průmyslu spojena i vyšší očekávaná výrobní inflace,“ dodává Dufek.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat