Průmysl jako motor ekonomiky v Česku a na východě EU. Starší země pozadu

Motorem české ekonomiky byl v závěru loňského roku průmysl. Jak ukázaly evropské výsledky tohoto odvětví, podobně tomu bylo i v řadě dalších – převážně východních – zemí. Prosincová průmyslová výroba v této části unie totiž dokázala překonal předloňské výsledky, zatímco ve starých členských zemích v podstatě zaostala za očekáváním trhu. Rekordmanem v úplném závěru roku bylo jednoznačně Slovensko, kde průmyslová výroba meziročně vzrostla o téměř sedm procent, avšak v úspěšnější polovině byla i ČR s půlprocentním navýšením produkce.

„Výrobci v těchto zemích tak v závěru roku alespoň částečně umazávat výpadek způsobený korona krizí a podporovali udržení těchto ekonomik v černých číslech i v době druhé vlny pandemie. Je škoda, že s celkovými výsledky průmyslu ještě nebyly k dispozici všechny podrobnosti, nicméně při pohledu na předchozí měsíce je vidět, jak se v podstatě celém středoevropském regionu vrátil boom automobilového průmyslu, který v první polovině roku zažil největší propad v historii,“ říká analytik ČSOB Petr Dufek.

Podobný, i když trochu opožděný comeback automobilek byl podle něj vidět i v Německu, kde ovšem celková prosincová čísla ještě zaostala za předloňskou úrovní.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat