Průmysl čelí vysokým cenám a upadající poptávce

Dubnový Index nákupních manažerů (PMI) pro zpracovatelský sektor ztratil jen 0,3 bodu a dostal se na 54,4 na rozdíl od odhadů, které se převážně pohybovaly pod hranicí 54 bodů. Firmy hlásí pokračující, i když dále zvolňující tempo růstu výroby.

Dle PMI český výrobní sektor současně svírají zvyšující se náklady na výrobu a zhoršující se situace v poptávce. To se odehrává na pozadí komplikací v dodavatelských řetězcích, kdy duben zaregistroval další nesnáze v logistice. To vede k tomu, že se firmy v obavách z budoucího nedostatku výrobních surovin snaží předzásobovat. Ovšem zvýšená aktivita v nákupech pak přiživuje zdražování výrobních vstupů… Stejný kruh, který známe z dob pandemických uzávěr ekonomiky.

PMI ve výrobě
 
Aktuální
Předchozí
RB
Trh
v bodech
54,4
54,7
53,4
53,6
Zdroj: Raiffeisenbank, IHS Markit, Bloomberg
Dle očekávání zvolnilo na pozadí upadající poptávky tempo růstu zaměstnanosti, pozitivním překvapením pro nás ale je zpráva, že firmy vesměs očekávají zvýšení objemu produkce z aktuálních hodnot v dalších měsících. U optimistických vyhlídek ale i přesto převažuje opatrnost.
Pomyslné nůžky mezi růstem cen vstupů a situací v poptávce se podle nás ještě rozevřou. Výrobcům se tím zužuje prostor pro zvyšování finálních cen, ke kterému je tlačí zdražování vstupů do výroby, především pak energií. A hodnotit vývoj v dodavatelských řetězcích je nyní velmi obtížné. Bizarní řešení kovidové situace v Číně může vést k dalším zádrhelům v mezinárodní logistice, k tomu situace mezi Ruskem a EU je napjatá a těžko předvídatelná.

V současné době aktualizujeme náš odhad vývoje průmyslové výroby. Na pozadí mixu komplikací bude výsledek slabý patrně poblíž 0,5 % za celý rok a nelze vyloučit ani pokles.


Autorem textu je analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat