Průměrná mzda v Česku zatím přebíjí inflaci

money-gc374991fd_1280

Průměrná mzda v Česku vzrostla ve třetím čtvrtletí o 5,7 %, po očištění o růst cen o 1,5 % v meziročním srovnání, na 37 499 Kč. To je zhruba v souladu s očekáváním trhu, ale výrazně více, než v listopadové prognóze předpokládala ČNB (0,5 %). Za první tři čtvrtletí se průměrná mzda zvýšila o 6,8 %, reálně o 3,6 %.

„Růst mezd ale i vlivem vyšší srovnávací základny a odeznívajících mimořádných odměn polevuje, proto letošní růst průměrné nominální mzdy se bude pohybovat těsně 6 %, jak přepokládá naše prognóza i odhad ČNB,“ upozorňuje hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Mediánová mzda, tedy ta, která odpovídá střední hodnotě českých mezd, činí 32 979 Kč hrubého. Tato částka je o 5,7 % vyšší než ve stejné období loni. U žen je medián o téměř 5 tisíc nižší než u mužů.

Růst průměrné reálné mzdy
Aktuální    Předchozí        RB      Trh      ČNB
v % r/r        1,5                8,2                1,4        1,4        0,5

Zdroj: Raiffeisenbank, Bloomberg, ČNB

Nejrychleji rostly mzdy realitním agentům (+11,8 % r/r; vzhledem k hypotéčnímu boomu se není čemu divit). Ve zdravotnictví dozníval ještě efekt mimořádných koronavirových odměn (+8 % r/r). Ve školství, v hoteliérství a restauratérství rostly mzdy také nadprůměrným tempem +7,2 % r/r, resp. +7,1 % r/r. Stále platí, že mzdy rostou rychleji v podprůměrné placených oborech.

Trh práce je v Česku navzdory šířící se další koronavirové vlny zdrojem tlaku na růst inflace. Míra nezaměstnanosti se sice pohybuje ještě nad předkoronavirovou úrovní, ale trh práce se již delší dobu znovu přehřívá vlivem vyššího počtu neobsazených pracovních míst než dostupných nezaměstnaných. „Olej do ohně přilévá i vysoká inflace, které může na počátku příštího roku vystoupat až k 7 %. Mzdové tlaky sílí a v prvním čtvrtletí 2022 i vlivem zvýšení minimální mzdy (následně i zaručené mzdy) o tisíc korun hrubého, tj. o 6,6 % v meziročním srovnání, růst mezd ještě zrychlí. Po zbytek roku s postupným zpomalením růstu životních nákladů (spotřebitelské inflace) a z důvodu vyšší srovnávací základny růst mezd zmírní na průměrných 5 – 6 %,“ odhaduje Helena Horská.

Inflace podle analytiků ale většinu toho růstu spolyká. Růst reálné mzdy bude v příštím roce mizivý, zpočátku dokonce záporný – kupní síla průměrné mzdy bude klesat. Slibněji vypadá rok 2023. Růst průměrné nominální zůstane vysoký, v blízkosti 5letého průměru, a průměrná inflace, doufejme, zpomalí pod 3 %

Z pohledu zaměstnavatelů je růst mezd další velkou výzvou, které musí čelit. Produktivita práce v celém národním hospodářství už šest let (od roku 2015) zaostává za růstem průměrné mzdy. Růst platů ve státní správě byl navíc ještě rychlejší a státní správa se stala vážnou mzdovou konkurencí pro soukromé firmy. „To vše dohromady vytváří vedle ostatních raketově rostoucích nákladů další značný tlak na firmy a jejich ziskovost. Mnohé firmy tak bojují už i o přežití. Starý model ekonomiky postavený na nízké přidané hodnotě a levné práci je už jednoduše neudržitelný,“ je přesvědčena Helena Horská.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat