Průměrná inflace za loňský rok těsně pod 11 %

woman-gaf43a1f3d_1280

Spotřebitelská inflace klesla z listopadových 7,3 % na 6,9 % v prosinci, zatímco trh očekával stagnaci okolo listopadové hodnoty. Zásadní roli hrál efekt statistické základny, která byla v posledním čtvrtletí roku 2022 snížena vládním opatřením na pomoc domácnostem s energiemi. Pokud by nebyl brán v úvahu tzv. úsporný tarif, inflace by činila 4,2 %.

V meziměsíčním srovnání cenová hladina ve srovnání s listopadem klesla o 0,4 %, což bylo dáno především poklesem cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. To podle analytiků dodává naději, že obchodníci promítnou snížené DPH u potravin do svých cen pro konečné zákazníky a ti nebudou muset sahat tak hluboko do svých peněženek při nákupu potravin.

Klesaly ceny ovoce, uzenin, sýrů, nealkoholických nápojů. U alkoholu se nejvíce snížily ceny vína či piva. Pokračoval trend klesajících cen pohonných hmot, kdy průměrná cena Natural 95 byla nejnižší od ledna 2022. Naopak rostly ceny v oddíle bydlení, kde cena elektřiny stoupla o 1,0 % a zemního plynu o 0,4 %. Ceny zboží klesly o 0,8 %, zatímco ve službách došlo k navýšení o 0,2 % a zde jsou tak stále patrné inflační tlaky.

Česká národní banka ve své listopadové makroekonomické prognóze odhadovala prosincovou inflaci ve výši 7,0 %, což je téměř v souladu s dnešním zveřejněným výsledkem.

„Letošní rok již v případě spotřebitelské inflace přinese domácnostem citelnou úlevu. Spotřebitelská inflace sice znatelně ustupuje již od 2. čtvrtletí loňského roku, avšak na meziročním tempu inflace to bude vidět teprve od letošního ledna. Pro letošní rok očekávám zpomalení spotřebitelské inflace do rozmezí 2 – 2,8 %,“ říká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Moudřejší však podle něj v tomto směru budeme až na začátku února, kdy bude zveřejněna inflace za letošní leden, která nasadí pomyslnou laťku pro zbytek roku.

„Zároveň leden pravděpodobně nepřinese výraznější zdražení potravin, které bylo avizováno v závěru roku 2023. A tím pádem nelze vyloučit, že potraviny budou přeci jen mírně zdražovat v dalších měsících letošního roku. S ústupem inflace se pro Českou národní banku (ČNB) otevře prostor pro výraznější snižování úrokových sazeb. Nejvýraznější pokles sazeb lze očekávat v období březen až srpen,“ dodává Novák.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat