Prudké oživování průmyslu se v posledních měsících zastavilo

gears-1236578_640

Začátek letošního roku byl z pohledu průmyslu poměrně příznivý. I nadále platí, že se covidová pandemie se do průmyslové aktivity promítá jen omezeně, a to především skrz problémy v dodavatelsko-odběratelských řetězcích. Pohled na meziměsíční dynamiku však ukazuje, že se prudké oživování průmyslu v posledních měsících zastavilo. Na meziměsíční bázi průmysl jako celek poklesl již třetí měsíc v řadě, což platí i pro zpracovatelský průmysl. „Meziměsíční dynamika bude v dalších měsících ukazovat věrohodněji vývoj průmyslové aktivity, protože meziročně budou čísla zkreslena jarními uzavírkami z loňského roku,“ upozorňuje analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Průmyslová produkce v lednu oproti únoru poklesla o 0,4 %, zatímco v meziročním srovnání po očištění o kalendářní vlivy vzrostla o 0,9 %. Nové zakázky sice v lednu meziročně poklesly o 4,6 %, což je však i částečně dílem silné statistické základny z loňského ledna. Výrazný pokles si připsaly tuzemské zakázky. Kladně k růstu průmyslové produkce v lednu přispíval především kovodělný průmysl, chemický průmysl a výroba elektrických zařízení. Pokles produkce naopak zaznamenal potravinářský průmysl včetně výroby nápojů a také odvětví oprav a instalace strojů a zařízení. Pokles produkce se týkal i automobilového průmyslu, který je v úvodu nového roku negativně zasažen prodlevami v subdodávkách.

„Předstihové indikátory naznačují, že se průmyslu bude celkem slušně dařit i v nejbližších měsících. Průmyslové podniky však zároveň stále více trápí rostoucí ceny vstupů a prodlevy v dodávkách. Rizikem zůstává hrozba omezení průmyslové činnosti vzhledem k probíhající pandemii, ale pravděpodobnost tohoto scénáře se oproti závěru února přeci jen snížila,“ říká Novák.

„Shrneme-li dnes zveřejněná čísla z průmyslu, tak jsou mírně pozitivní, nicméně slabší zakázky jsou předzvěstí zpomalení v dalších měsících. Nejistotu představuje nedostatek některých komponent pro automobilový průmysl i rostoucí ceny některých surovin a komponent. V každém případě průmysl bude dál sehrávat stabilizační roli pro celé hospodářství, minimálně po celé první pololetí,“ podotýká i analytik ČSOB Petr Dufek. 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat