Propad v průmyslu mírně vyvažuje rostoucí poptávka ze zahraničí

Průmyslová produkce v České republice v březnu vykázala značný pokles, oproti minulému roku došlo k propadu o 11,1 % bez očištění. V reálném vyjádření činil propad -2,7 %. Odvětvím s nejhorší výkonností byla výroba strojů a zařízení, kterou tentokrát nepomohl vyvážit ani růst zakázek v automotive. Meziměsíčně průmyslová produkce poklesla o 1,6 %, z pohledu čtvrtletních dat poklesla o 0,8 %, kdy jde již o třetí propad v řadě.

Pohledem na jednotlivá odvětví lze upozornit na vysokou srovnávací základnu z předchozího roku v automobilovém průmyslu, kterému se loni dařilo vyrábět výrazně nad průměrem. To způsobilo, že ani automotive tentokrát nedokázal přidat k meziročnímu růstu, když poklesl o 5,7 %, čímž do celkového propadu přispěl o -1,16 procentního bodu.

Trh práce i v březnu reflektoval pokles produkce, když průměrný evidenční počet zaměstnanců v tomto sektoru ekonomiky poklesl meziročně o 2 %.

K nejvýznamnějšímu propadu došlo jak v opravách a instalacích, tak ve výrobě strojů a zařízení, kde meziroční pokles činil -15,8 %, resp. -14,2 %, přičemž zejména výroba pak přispěla, ve výši ve výši -1,14 p.b., do poklesu celkového průmyslu. Naopak nejvýznamnější růst zaznamenalo odvětví ostatního zpracovatelského průmyslu (+18,1 %) a produkce potravinářských výrobků (+6,6 %), které do celkového rozkladu meziroční změny přispěly ve výši +0,35, resp. +0,30 procentního bodu.

Z pohledu nových zakázek se již projevuje rostoucí poptávka ze zahraničí, která zejména v automobilovém průmyslu pomohla k růstu zakázek o 20,5 % v porovnání s předchozím rokem, čímž sektor automotive přispěl ve výši 7,07 p.b. do celkového rozkladu.

Celkově je březnový výsledek v průmyslu zklamáním, když pokles výroby dosáhl dvojciferné hodnoty v souladu s naší prognózou, ale propad byl vyšší, než očekával trh.

S výjimkou výroby počítačů se zvýšily objednávky i v oblasti výroby elektrických zařízení, které meziročně vzrostly o 10,2 %, a do růstu všech nových průmyslových zakázek přidaly 1,10 procentního bodu. Naopak ke snížení zde přispěla již zmiňovaná výroba strojů a zařízení (-1,62 p.b.), pokračuje i pokles poptávky po základních kovech (-0,96 p.b.). Celkově však nové zakázky vzrostly o 5,1 % oproti minulému roku.

Trh práce i v březnu reflektoval pokles produkce, když průměrný evidenční počet zaměstnanců v tomto sektoru ekonomiky poklesl meziročně o 2 % (vs -2,1 % v únoru). Růst mezd zatím příliš neochabl, když průměrné hrubá měsíční mzda vzrostla o 6,6 % (7,2 % v únoru).

Celkově je březnový výsledek v průmyslu zklamáním, když pokles výroby dosáhl dvojciferné hodnoty v souladu s naší prognózou, ale propad byl vyšší, než očekával trh a k růstu nepomohla ani sílící zahraniční poptávka. Pokračující trend poklesu poptávky po základních kovech se propisuje do útlumu v těžařství a propadu ve výrobě strojů a zařízení, což indikuje, že kondice českého průmyslu se i přes mírné zlepšení v únoru (1,5 %) ani v březnu ještě přesvědčivě nedostává na růstovou trajektorii, což minulý týden potvrdil i pokles českého indexu nákupních manažerů (PMI). Za celý letošní rok však stále očekáváme mírný růst průmyslové produkce.


Autorem textu je Vít Mikušek, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat