Propad v průmyslu mírně vyvažuje rostoucí poptávka ze zahraničí

Průmyslová produkce v České republice v březnu vykázala značný pokles, oproti minulému roku došlo k propadu o 11,1 % bez očištění. V reálném vyjádření činil propad -2,7 %. Odvětvím s nejhorší výkonností byla výroba strojů a zařízení, kterou tentokrát nepomohl vyvážit ani růst zakázek v automotive. Meziměsíčně průmyslová produkce poklesla o 1,6 %, z pohledu čtvrtletních dat poklesla o 0,8 %, kdy jde již o třetí propad v řadě.

Pohledem na jednotlivá odvětví lze upozornit na vysokou srovnávací základnu z předchozího roku v automobilovém průmyslu, kterému se loni dařilo vyrábět výrazně nad průměrem. To způsobilo, že ani automotive tentokrát nedokázal přidat k meziročnímu růstu, když poklesl o 5,7 %, čímž do celkového propadu přispěl o -1,16 procentního bodu.

Trh práce i v březnu reflektoval pokles produkce, když průměrný evidenční počet zaměstnanců v tomto sektoru ekonomiky poklesl meziročně o 2 %.

K nejvýznamnějšímu propadu došlo jak v opravách a instalacích, tak ve výrobě strojů a zařízení, kde meziroční pokles činil -15,8 %, resp. -14,2 %, přičemž zejména výroba pak přispěla, ve výši ve výši -1,14 p.b., do poklesu celkového průmyslu. Naopak nejvýznamnější růst zaznamenalo odvětví ostatního zpracovatelského průmyslu (+18,1 %) a produkce potravinářských výrobků (+6,6 %), které do celkového rozkladu meziroční změny přispěly ve výši +0,35, resp. +0,30 procentního bodu.

Z pohledu nových zakázek se již projevuje rostoucí poptávka ze zahraničí, která zejména v automobilovém průmyslu pomohla k růstu zakázek o 20,5 % v porovnání s předchozím rokem, čímž sektor automotive přispěl ve výši 7,07 p.b. do celkového rozkladu.

Celkově je březnový výsledek v průmyslu zklamáním, když pokles výroby dosáhl dvojciferné hodnoty v souladu s naší prognózou, ale propad byl vyšší, než očekával trh.

S výjimkou výroby počítačů se zvýšily objednávky i v oblasti výroby elektrických zařízení, které meziročně vzrostly o 10,2 %, a do růstu všech nových průmyslových zakázek přidaly 1,10 procentního bodu. Naopak ke snížení zde přispěla již zmiňovaná výroba strojů a zařízení (-1,62 p.b.), pokračuje i pokles poptávky po základních kovech (-0,96 p.b.). Celkově však nové zakázky vzrostly o 5,1 % oproti minulému roku.

Trh práce i v březnu reflektoval pokles produkce, když průměrný evidenční počet zaměstnanců v tomto sektoru ekonomiky poklesl meziročně o 2 % (vs -2,1 % v únoru). Růst mezd zatím příliš neochabl, když průměrné hrubá měsíční mzda vzrostla o 6,6 % (7,2 % v únoru).

Celkově je březnový výsledek v průmyslu zklamáním, když pokles výroby dosáhl dvojciferné hodnoty v souladu s naší prognózou, ale propad byl vyšší, než očekával trh a k růstu nepomohla ani sílící zahraniční poptávka. Pokračující trend poklesu poptávky po základních kovech se propisuje do útlumu v těžařství a propadu ve výrobě strojů a zařízení, což indikuje, že kondice českého průmyslu se i přes mírné zlepšení v únoru (1,5 %) ani v březnu ještě přesvědčivě nedostává na růstovou trajektorii, což minulý týden potvrdil i pokles českého indexu nákupních manažerů (PMI). Za celý letošní rok však stále očekáváme mírný růst průmyslové produkce.


Autorem textu je Vít Mikušek, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat