Dnešní den nabídne hlavní údaj tohoto týdne, a tím bude květnová inflace ve Spojených státech amerických. Meziroční inflace v dubnu poklesla až na 2,3 % a zároveň to byl již třetí měsíc v řadě, kdy inflace skončila pod odhadem trhu.
Na první pohled by se tak mohlo zdát, že vše směřuje zdárně k 2% inflačnímu cíli a Fed tak bude mít odpracováno (alespoň polovinu z duálního mandátu). Tak jednoduché to ale nebude. Trh očekává nyní zrychlení inflace na 2,5 % a její jádrové složky pak z 2,8 % na 2,9 %.
Zároveň je všudypřítomné riziko vyšších dovozních cel, které by podle většiny ekonomů měly způsobit dříve či později další inflační tlaky. Dubnová inflace v tomto směru byla spíše příznivější, ale je otázkou, co ukáže květen. Z pohledu Fedu, ať už bude výsledek jakýkoli, dopad na jeho rozhodnutí v příštím týdnu (18.6.) to mít nebude.
Měnový výbor na 99 % ani tentokrát neobnoví cyklus uvolňování měnové politiky, ale květnová inflace může naznačit, jak silně se mohla cla propsat do konečných cen. Z krátkodobých i dlouhodobých inflačních očekávání je zřejmý strach domácností z návratu vyšší inflace, což je další důvod, proč předpokládáme velmi opatrný postup Fedu v dalších měsících.
V tuto chvíli sice sám Fed hodnotí inflační očekávání jako dobře ukotvená (dle posledního oficiálního zápisu po zasedání), ale důvěra spotřebitelů je křehká a Fed by s ní neměl chtít hazardovat.
Autorem textu je Martin Kron, analytik Raiffeisenbank