Problémy jsou hlavně na straně nabídky. Průmysl ale roste

Inflace - Miroslav Novák - úvodní obrázek

Průmysl jako celek v červenci vykázal velmi solidní výsledky. Průmyslová produkce oproti červnu vzrostla o 2,1 % a v meziročním srovnání o 7,0 %. „Dvouciferné meziroční přírůstky průmyslu jsou již minulostí, protože efekt nízké statistické základny z loňského 2. čtvrtletí téměř vyprchal. Pozitivní je skutečnost, že sezónně očištěná čísla ukazují, že se objem průmyslové produkce v červenci téměř vyrovnal rekordnímu dubnu. A v neposlední řadě si silný meziroční růst o 18,9 % připsaly i nové zakázky. Kaňkou na červencových číslech jsou přetrvávající problémy v automobilovém průmyslu, které jsou však téměř výhradně nabídkového charakteru,“ vypočítává analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

V červenci se z pohledu produkce velmi dobře dařilo těm odvětvím zpracovatelského průmyslu, které jsou navázány na rostoucí ceny surovin a materiálů a na silnou poptávku po výrobcích z nich. Silně rostla především produkce v kovodělném průmyslu. Silný meziroční růst si však připsala i výroba elektrických zařízení.

Lehce v červených číslech naopak v červenci skončila produkce motorových vozidel. „V automobilovém průmyslu se tak velmi silně projevují problémy s dodávkou komponent, což má negativní dopad na výrobu. A tyto problémy budou velmi pravděpodobně přetrvávat i v dalších měsících. Pokud jde o poptávku v automobilovém průmyslu, tak ta zůstává silná, když nové zakázky v tomto odvětví vzrostly o 13,5 %,“ říká Novák.

Červencová čísla z průmyslu tak ukazují na pokračující příběh narušených dodavatelsko-odběratelských řetězců. Poptávková strana jede na plné obrátky, když pokračuje silný růst nových zakázek a zaměstnanosti. Negativem je pokračující silný růst cen vstupů a nedostatek materiálu a dílů, což výrazně prodlužuje dodavatelské lhůty.

„Výsledkem tohoto nesouladu mezi poptávkovou a nabídkovou stranou je, že se podniky snaží navyšovat bezpečnostní zásoby, mírně klesá jejich optimismus a v některých odvětvích je zasažena i produkce. Středobodem nabídkových omezení zůstává v tomto případě automobilový průmysl, kde se nejvýrazněji projevují problémy s nedostatkem vstupů (především mnohokráte zmiňované čipy), což vede až k nucenému omezování produkce. A problémy v automobilovém průmyslu se následně negativně přenáší na subdodavatele v navazujících odvětvích,“ konstatuje Miroslav Novák.

I přes přetrvávající problémy na straně nabídky lze však v souhrnu za celý letošní rok očekávat podle analytiků růst průmyslu kolem 10 %.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat