Pro paušální daň a pojistné se rozhodlo zhruba 58 tisíc živnostníků

tax-haven-5277725_640

Možnost přihlásit se pro rok 2021 k paušální dani skončila v pondělí 11. ledna. Finanční správa k tomuto datu zaevidovala 57 826 přihlášených živnostníků. Ti letos budou platit daň z příjmů, pojistné na sociální a zdravotní pojištění paušálně, tedy jedinou platbou finančnímu úřadu ve výši 5 469 Kč měsíčně. Nejvíce zájemců o paušální daň hlásí finanční úřad pro hlavní město Prahu (11 408), finanční úřad pro Středočeský kraj (8 090) a finanční úřad pro Jihomoravský kraj (6 462). Řádově stovky oznámení ještě mohou dorazit poštou.

„Takový zájem už letos je skvělou zprávou. Projekt přitom rozjíždíme v době extrémní nejistoty, kdy se OSVČ potýkají s dopady pandemie a kdy jsme zvýšili základní slevu na poplatníka. Vůbec nepochybuji, že skvělé fungování paušální daně v praxi brzy přiláká i další nerozhodnuté živnostníky,“ uvádí ministryně financí Alena Schillerová, přestože Ministerstvo financí původně odhadovalo zájem více než dvojnásobný. Pro živnostníky začínající či obnovující činnost v průběhu roku 2021 není termín 11. ledna konečným, mohou se k paušální dani přihlásit i později, a to nejdéle ke dni zahájení či obnovení činnosti.


Praktická informace: Pokud patříte mezi přihlášené k paušální dani, nemusíte již směrem k ČSSZ ani své zdravotní pojišťovně nic dalšího řešit. Stačí vám jen zastavit platby záloh pojistného na důchodové a zdravotní pojištění a nastavit pravidelné paušální platby ve výši 5 469 Kč měsíčně. Zálohy jsou splatné vždy do 20. dne daného měsíce, výjimkou je lednová záloha v roce 2021, kterou je možné zaplatit až do 22. února. Daň je možné platit pravidelně každý měsíc, ale i předplatit na několik měsíců dopředu či dokonce jednorázově na celý rok. Paušální zálohy budou placeny na účet místně příslušného finančního úřadu s předčíslím bankovního účtu 2866, číslem matriky finančního úřadu a kódem banky 0710 (kód ČNB). Čísla matrik bankovních účtů jednotlivých finančních úřadů naleznete na webových stránkách Finanční správy. Nezapomeňte také uvést variabilní symbol, který odpovídá kmenové části DIČ, která je tvořena obecným identifikátorem, tedy u fyzické osoby rodným číslem.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat