Přípravy na české předsednictví EU pokračují. Jde o témata i prestiž 

flag-3370970_1280

Česká republika se v druhé polovině roku 2022 podruhé v historii ujme předsednictví Rady EU. Jak informuje Ministerstvo zahraničí, vloni se podařilo schválit východiska obsahových priorit, dokončit výběrová řízení pro personální posílení Stálého zastoupení při EU a zajistit odpovídající prostory v Bruselu. V čele evropských institucí Česko stálo naposledy v roce 2009, v době tehdejší ekonomické krizi. Ve složité situaci se Evropa a celý svět vlivem pandemie nachází znovu, mohou ovlivnit i budoucí české předsednictví.

Jednotlivé členské země se v předsednictví Rady EU pravidelně střídají po šesti měsících. „Důležitá je i rovina prestiže. Předsednická země se v podstatě stává centrem evropské politiky, což samozřejmě skýtá velké příležitosti. Proto se musíme přípravou na výkon našeho předsednictví intenzivně zabývat. A to také i přes pandemii děláme,“ říká šéf české diplomacie Tomáš Petříček.

Vláda v druhé polovině roku 2020 schválila rámec pro obsahové priority českého předsednictví. Mezi ně patří mimo jiné mezinárodní bezpečnost, udržitelnost či budování jednotného digitálního trhu. Klíčová ale bude především ekonomická obnova a spolupráce po koronavirové krizi. Za MZV je prioritou zejména rozšíření EU či otázky Východního partnerství. Spuštěna již byla oficiální webová stránka českého předsednictví, Úřad vlády také vybírá logo a slogan.

Kvůli předsednictví posílí Stálé zastoupení při EU přímo v Bruselu o 58 zaměstnanců. Loni se podařilo podepsat smlouvu o tříletém pronájmu kancelářských prostor v centru Bruselu za 43 milionů korun, odkud budou úředníci a diplomaté české předsednictví zabezpečovat. Přesunou se tam už v průběhu letoška. Rozpočet ve výši 1,24 miliardy korun určený na předsednictví vláda odsouhlasila v závěru roku 2019.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat