Překvapivý růst české ekonomiky ve 4. čtvrtletí

Výkon domácí ekonomiky ve 4. čtvrtletí loňského roku velmi pozitivně překvapil. Podle předběžného odhadu totiž HDP vzrostl o 0,3 % mezičtvrtletně a meziroční pokles činil 5,0 %. Díky oživení domácí ekonomiky ve druhé polovině roku tak HDP v souhrnu za celý loňský rok poklesl jen o 5,6 %. Jedná se sice o nejhlubší propad HDP v historii samostatné ČR, avšak vzhledem k okolnostem v průběhu roku je výsledné číslo výrazně nad očekávání. „Detaily Český statistický úřad ještě nezveřejnil, avšak je jasné, že mezikvartální pokles sektoru služeb ve 4. čtvrtletí musel být kompenzován velmi silným přírůstkem průmyslu. Z poptávkové strany se pravděpodobně opět velmi dobře dařilo zahraničnímu obchodu. Jen tak si lze totiž vysvětlit to, že domácí ekonomika v závěru loňského roku mezikvartálně nepoklesla,“ vysvětluje analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Závěr loňského roku byl zároveň charakterizován rozdílným vývojem ve výrobním sektoru a v sektoru služeb. Průmyslu se velmi solidně dařilo. Sektor služeb si oproti tomu prošel poklesem, což se týkalo především tzv. kontaktních služeb. Zároveň však ani služby nebyly zasaženy tak silně jako tomu bylo při první uzavírce domácí ekonomiky na jaře.

„Budeme-li se snažit vidět sklenici poloplnou, můžeme říct, že naše ekonomika utrpěla menší propad, než předpokládalo mnoho renomovaných institucí. Zároveň se ukázalo, že s postupem času se naše hospodářství stává více rezistentním proti dopadům restriktivních opatření. Budeme-li však chtít vidět sklenici poloprázdnou, můžeme říct, že jsme z ekonomického hlediska zažili nejhorší rok v historii, a přitom jsme se výrazně zadlužili,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

„Výraznou roli na tom, že celkově nedopadl výsledek ekonomiky hůře má i vládní podpora v podobě programu Antivir, který brzdil propouštění ve firmách, a další finanční dotace, které srazily státní rozpočet do rekordního deficitu,“ doplňuje analytik ČSOB Petr Dufek.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat