Spotřebitelské ceny v únoru oproti lednu vzrostly o 0,2 % a mírně tak zaostaly za tržním odhadem. V meziročním srovnání zpomalila spotřebitelské inflace na 2,1 % z lednových 2,2 %. Za meziměsíčním růstem spotřebitelských cen stálo především další zdražení pohonných hmot, které reagovaly na razantní růst cen ropy. Ceny v oddílu doprava tak díky tomu v únoru vzrostly meziměsíčně o 0,9 %. V porovnání s lednem se zdražovalo i v oddílu rekreace a kultura. Ceny potravin v únoru stagnovaly, respektive zdražení zeleniny a ovoce bylo kompenzováno poklesem cen vajec či vepřového. Poklesly ceny nápojů, a to jak alkoholických, tak i nealkoholických.
K meziročnímu růstu inflace i v únoru výrazně přispěl dražší alkohol a tabák. Tento oddíl se k meziročnímu růstu inflace podepsal téměř z poloviny. Další cenové oddíly však k meziročnímu růstu cen inflace v únoru přispívaly poměrně rovnoměrně, což platilo i pro potraviny a náklady spojené s bydlením.
„Spotřebitelská inflace na začátku letošního roku i přes únorové zvolnění setrvává nad 2 %. A nad 2 % se spotřebitelská inflace pravděpodobně udrží i v nejbližších měsících,“ odhaduje analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.¨
„V dalších měsících se inflace bude pohybovat v blízkosti dvouprocentního cíle ČNB, ve druhé polovině roku už bude pravděpodobně pod ním. Velkou nejistotu přestavují ceny některých služeb – v současné době omezených lockdownem,“ říká i ekonom ČSOB Petr Dufek.
Inflace podle ekonomů není a zřejmě ani dál nebude významným problémem české ekonomiky. „Vzhledem k tomu, že je inflace blízko cíle ČNB, bude centrální banka dál hovořit o potřebě normalizace úrokových sazeb. K té ovšem bude moci dojít teprve tehdy, až se uklidní situace na kovidovém poli. Proto předpokládáme první nárůst sazeb ČNB spíše až v závěru roku, tak jak ostatně nastiňuje alternativní scénář samotné centrální banky,“ dodává Dufek.