Pravidla cestování přehledně: zjednodušení podmínek pro návrat

virus-1812092_1280

Pro cestovatele s ukončeným očkováním proti covid-19 se sjednocují podmínky pro návrat ze zahraničí. Totéž platí pro osoby s prodělaným onemocněním, pokud od prvního pozitivního testu neuplynulo více než 180 dní. Ze všech zemí se mohou vracet bez povinnosti testování, pouze musejí vyplnit příjezdový formulář. Děti do 6 let nemusejí na test ani nemusejí vyplňovat příjezdový formulář. Ostatní osoby mají povinnost absolvovat testy a případně samoizolaci podle aktuálního zařazení země, ze které přicestují. Na všechny osoby s výjimkou dětí do 6 let se vztahuje povinnost vyplnit před cestou příjezdový formulář, napsalo na svém webu dnes Ministerstvo zahraničí ČR.

1.      Sjednocují se pravidla pro návrat ze zelených a oranžových zemí

Lidé bez ukončeného očkování se mohou vracet ze zemí zelené a oranžové barvy za stejných podmínek, pravidla se sjednocují od 9. července: stačí antigenní test před cestou nebo do 5 dnů po návratu.

2.     Sjednocují se pravidla pro návrat z červených a tmavě červených zemí

Pro ty, kdo nemají dokončené očkování (14 dní po druhé dávce), platí při návratu z červených i tmavě červených zemí následující povinnosti: před cestou veřejnou dopravou vyplnit příjezdový formulář a předložit negativní výsledek antigenního nebo PCR testu (tato povinnost neplatí pro cestující osobním autem), po příjezdu do ČR samoizolace a 5. až 14. den po návratu negativní PCR test. Do červené barvy se s ohledem na zhoršující se situaci přesunuje od 12. 7. 2021 Kypr, Portugalsko a Baleáry (v červené barvě je tedy celé Španělsko i s jeho ostrovy). Naopak do zelené barvy se přemístí Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Kosovo a Kanada. Seznam černých zemí zůstává tento týden bez úprav.

3.     Na Slovensko jen s očkováním, pro ostatní je povinná karanténa

Slovensko od 9. 7. vyžaduje při vstupu do země dvoutýdenní karanténu, kterou lze ukončit PCR testem nejdříve 5. den po příjezdu na Slovensko. Výjimku mají cestující plně očkovaní proti covidu-19 a pracovníci vybraných profesí včetně posádek nákladní, autobusové, vlakové a letecké dopravy. V přechodném období do 9. srpna se výjimka z karantény vztahuje i na osoby očkované pouze první dávkou vakcíny nebo na osoby, které přes hranice dojíždějí za prací. Karanténu Slovensko nevyžaduje ani u cestujících, kteří zemí pouze projíždějí. Musejí ale v takovém případě využít určené silniční koridory.

4.     Informace pro cestovatele přehledně nebo po telefonu

Ministerstvo zahraničních věcí apeluje na cestovatele, aby si vždy před cestou a také před návratem ze zahraničí ověřili aktuální podmínky. Prvním krokem by měla být stránka Dovolena2021.cz, kde pravidelně aktualizujeme informace týkající se nejvyhledávanějších turistických destinací. Druhým krokem je pak Rozcestník pro cestovatele, kde zájemci dohledají všechny podrobnosti o pobytu v daných zemích a také podrobný seznam výjimek. V případě specifických dotazů nebo problémů se lze obrátit na call centrum Ministerstva zahraničí dostupném na telefonním čísle 222 264 222. V těchto dnech posiluje MZV i tým operátorů a od pondělí také rozšíříme pracovní dobu call centra, ve všedních dnech od 8:00 do 20:00.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat