Pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb již tento týden vrostla

V úterý se podle našich kolegů maďarská centrální banka odhodlá k navýšení hlavní úrokové sazby z 0,60 % na 0,90 %. Zda bude o den později, ve středu, následovat i ČNB zůstává stále nejisté, píše ve své analýze ekonom Raiffeisenbank David Vagenknecht a pokračuje: V naší nedávné analýze (https://bit.ly/3wNBGFG) jsme počítali s navýšením hlavní úrokové sazby o 25 bazických bodů na 0,50 % v srpnu, při příležitosti zveřejnění nové makro prognózy ČNB.

Nicméně v uplynulých několika dnech se další členi bankovní rady ČNB vyjádřili ve prospěch zvýšení sazeb již v červnu, s odvoláním na rychlejší než očekávané ekonomické oživení a také obavu z ukotvení inflačních očekávání na vyšších hodnotách (například V. Benda v pátečním příspěvku pro deník N). Pokud by se navýšila inflační očekávání na finančních trzích i mezi domácnostmi, například poblíž 3 %, hrozilo by, že by patřičně docházelo k navyšování cen zboží a služeb.

Jinými slovy, že by samotné očekávání nakonec vyústilo ve vyšší inflaci. Podle naší interpretace vyjádření všech sedmi členů bankovní rady ČNB, se jeden explicitně a dva implicitně vyslovili pro zvýšení sazeb již na červnovém zasedání. Naopak dva implicitně podpořili rozhodnutí vyčkat až do srpna. Zbylí dva budou ještě potřebovat středeční jednání.

Konečné rozhodnutí tak nebude jednoznačné, ale šance zvyšování již v červnu aktuálně převažuje. Tak či onak, z pohledu ekonomického dopadu je časový rozdíl rozhodnutí zhruba 1,5 měsíce zanedbatelný. Jak jsme již argumentovali, bude se jednat jen o signalizující navýšení sazeb, které připomene, že ČNB je zavázána plnit mandát cenové stability.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat