Potřebujete dřevěné palety? Tak to si připlatíte. I za dřevo obecně

texture-3614890_1280

V Česku v posledních měsících citelně zdražuje nečekané zboží: dřevěné palety. Pro řadu firem je to problém, protože je běžně využívají ve svém každodenním provozu. Jedná se o další cenový tlak, který budou muset ve větší či menší míře přesunout na konečného zákazníka. Dřevo pro jejich výrobu jen v březnu zdražilo o dvacet procent. Situaci komplikuje i to, že k dostání příliš nejsou ani hřebíky či jiný spojovací materiál.   

„Po letech nadbytku dřeva na tuzemském trhu nyní nastává jeho palčivý nedostatek, zejména pak toho kvalitního. Lesníci totiž v době kůrovcové kalamity omezili svoji těžbu, aby dále nezaplavovali trh a neprodávali tedy levně. To se týkalo například tvrdého dřeva z listnáčů. Takže dřeva z listnáčů už je nyní na trhu méně, což tlačí jeho cenu vzhůru,“ vysvětluje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Vytěžené je už takřka i dřevo z kůrovcem napadených jehličnanů, které se z důvodu nedostatečné kapacity pil v uplynulých let vyváželo překotně a levně – s nízkou přidanou hodnotou – do zahraničí. Vývoz nezpracované kulatiny pokračuje stále, i když už v menší míře. 

Pokles cen dřeva se v Česku tedy zastavuje, hrozí naopak citelné zdražování. Cena palivového dříví klesala čtvrtletí po čtvrtletí od prvního kvartálu roku 2019, kdy činila 722 korun za metr krychlový, až do třetího kvartálu 2020, kdy dosahovala pouze 423 korun za kubík“. V posledních třech měsících loňska ale narostla na 429 korun za kubík. To ilustruje zvrat trendu. Tento zvrat je patrný také například v cenovém vývoji výřezů jehličnanů,“ říká Kovanda. 

Další cenový tlak na růst dřeva pak přichází ze světa. Ve Spojených státech dramaticky stoupá poptávka po dřevu i jeho cena. Američané totiž v době nízkých úrokových sazeb, jež tamní centrální banka nastavila v důsledku pandemie, využívají levných hypoték a intenzivně stavějí a renovují. Často ze dřeva. Navíc mají od Bidenovy vlády „vrtulníkové peníze“, 1400 dolarů na hlavu, které získává zhruba 85 americké populace. I tyto peníze zhusta využijí na stavbu či renovace.   

Předchozí Trumpova administrativa Trumpa navíc zavedla cla na kanadské dřevo, což umocnilo poptávku Američanů po evropském dříví. „Růst ceny dřeva v Evropě navíc podněcuje i Rusko, které si již nehodlá nechat drancovat své lesy vývozem nezpracované kulatiny, který zapoví. Tím ale jen omezuje vyhlíženou nabídku dřeva na evropském trhu, což už nyní tlačí jeho cenu vzhůru,“ konstatuje Kovanda. 

I čeští lesníci tak už od druhé poloviny loňska zaznamenávají zájem o dřevo i tam, kde dosud nebyl a rychle nacházejí nová zahraniční odbytiště. „Horší už je pro řadové obyvatele ČR, zejména venkovany, kteří dřívím například topí. Po letech zlevňujícího dříví nyní hrozí i poměrně citelný růst jeho ceny. Je nejvyšší čas se předzásobit,“ podotýká Kovanda.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat