Polsko zavádí kontroly dovozu na hranicích s Ukrajinou

man-g1f0877d1a_1280

Polsko zavedlo přísnější kontroly zemědělsko-potravinářských výrobků na ukrajinských hranicích, aby ochránilo svůj domácí trh před nekontrolovaným přílivem ukrajinských výrobků, uvedl o víkendu náměstek ministra zemědělství Michał Kołodziejczak. Jak píše server Euractiv ve svém pravidelném newsletteru The Capitals, dovoz ukrajinských potravin v Polsku způsobil pokles cen a poptávky po domácí produkci.

Polsko loni společně s dalšími členskými státy zavedlo jednostranný zákaz dovozu některých ukrajinských potravin. Zákaz ovšem narazil na odpor Bruselu, neboť obchodní politika je ve výlučné kompetenci EU.

Ozývají se i slovenští zemědělci. Ti jsou připraveni připojit se k protestům, které v posledních týdnech otřásly mnoha zeměmi, uvedla největší slovenská zemědělská komora, Slovenská zemědělská a potravinářská komora (SPPK). Protesty kritizují zejména nedostatky společné zemědělské politiky EU (SZP).

Podle SPPK za těžkou situaci evropských zemědělců může Brusel a jeho zelená politika. Řadí sem i problémy vyplývající ze špatného řízení slovenské Zemědělské platební agentury (ZPRA) a (ne)definování národního strategického plánu pro implementaci SZP. Poprvé za 19 let členství v EU se například nepodařilo dodat přímé platby zemědělcům včas a řada z nich na své peníze stále čeká.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat