Polsko chce během svého předsednictví revidovat zelenou politiku EU

Polská vláda by mohla využít své pozice předsedající země v Radě EU v první polovině roku 2025 k revizi některých klíčových klimatických opatření, včetně systému EU ETS II. Informovala o tom polská média. Ve svém pravidelném newsletteru The Capitals na to upozorňuje server Euractiv.

Nový systém EU pro obchodování s emisními povolenkami, známý jako EU ETS II, rozšiřuje původní ETS a bude se vztahovat i na budovy a silniční dopravu.

Až v roce 2027 vstoupí v platnost, může negativně ovlivnit polskou ekonomiku a společnost, míní polská ministryně pro regionální rozvoj Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. „Systém je pro Polsko v současné podobě nepřijatelný,“ říká. Výrazně by se podle ní zvýšil náklady domácností, které k vytápění stále používají uhlí a další fosilní paliva.

Polsko chce podnět k revizi systému EU ETS II přednést už na příštím zasedání Evropské rady, které je naplánováno na čtvrtek a pátek (27. a 28. června). „Měli bychom nejprve signalizovat potřebu změny a poté předložit návrh na úpravu,“ konstatuje ministryně.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat