Polsko a Maďarsko vetovalo rozpočet EU, chce je prý „vyhladovět“

Většina Poláků podporuje vládní veto rozpočtu EU. Dle průzkumu společnosti United Surveys souhlasí s krokem vlády nepodpořit podmíněnost čerpání prostředků z evropského rozpočtu dodržováním principů právního státu celkem 57 % polských občanů, a to i v případě, že by víceletý finanční rámec, ani fond obnovy nebyly kvůli vetu přijaty.  Opačný názor zastávala pouze pětina respondentů. Průzkum zveřejnil plátek Dziennik Gazeta Prawna a rádio RMF FM.

Také Budapešť je ve vztahu k Bruselu v bojovné náladě. Maďarsko vetovalo unijní víceletý rozpočet a fond obnovy kvůli tomu, že podmínka dodržování principů právního státu je „v rozporu“ s dohodou lídrů z červencového rozpočtového summitu Evropské rady. Uvedla to ministryně spravedlnosti Judit Vargová po schůzce s ministry pro evropské záležitosti.

Mechanismus podmíněnosti je podle Vargové navržený tak, aby „vyhladověl“, „ublížil“ a „srovnal do latě“ některé členské státy. Spor by v rámci sousedských vztahů rád urovnal slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok. Ten chce „apelovat“ na své polské a maďarské kolegy, aby neblokovali kompromisní dohodu o víceletém rozpočtu EU a fondu obnovy, kterou vyjednalo německé předsednictví.

(ZDROJ: Euractiv.cz, The Capitals)

 

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat