Polská centrální banka proti zlotému. Srovnání s intervencemi ČNB kulhá

euro-banknotes-3212757_1280

Polská centrální banka (NBP) na sebe strhává v poslední době pozornost: pustila se do devizových intervencí proti vlastní měně. Podle včera zveřejněných dat musela NBP nakoupit okolo 4 miliard euro do devizových rezerv, aby dočasně oslabila kurz polské měny o dvě procenta.
„Oficiálně vzato se NBP nelíbí aktuální kurz zlotého proto, že údajně poškozuje oživení polské ekonomiky v těžké covidové době. Polští centrální bankéři tedy jako jejich kolegové z ČNB v letech 2013-2016 obhajují umělé oslabování vlastní měny tím, že zemi hrozí velmi nízká inflace, kterou nelze jednoduše odvrátit dalším snížením oficiálních úrokových sazeb,“ komentuje to analytik ČSOB Jan Čermák.

Úrokové sazby jsou v Polsku již od jara 2020 nastaveny na úrovni 0,1 %, takže NBP již zbývá jen velmi malý prostor pro jejich snížení, pokud se bude chtít záporným úrokovým sazbám vyhnout, jak opakovaně deklaruje. Dnešní situace NBP je podle analytiků odlišná od té, v níž se nacházela ČNB na podzim 2013. Důvodem přitom není jen právě probíhající pandemie. „Polská ekonomika se nenachází v deflačním prostředí, které by vyžadovalo tak radikální akci, jako je manipulace s kurzem domácí měn, s cílem získat konkurenční výhodu na úroky svých obchodních partnerů,“ říká Jan Čermák. Za druhé, zlotý nebyl před intervencemi nikterak silný, o čemž svědčí i to, že Polsko v roce 2020 dosáhlo rekordně vysokého přebytku na běžném účtu platební bilance. „A za třetí, NBP již od jara loňského roku aplikuje agresivně expanzivní politiku nákupů polských vládních dluhopisů, která nejenže pomáhá vládě financovat obrovský deficit plynoucí z pandemického propadu ekonomiky, ale navíc dále uvolňuje měnové podmínky, neboť snižuje tržní úrokové sazby a nepřímo tak generuje i slabší kurz měny,“ doplňuje Čermák.

Co tedy od NBP očekávat dále v situaci, kdy zlotý dnes již prakticky smazal ztráty způsobené prosincovými intervencemi? Guvernér NBP Glapinsky indikoval, že snížení úroků může přijít teprve v momentě, kdy centrální banka pod dojmem třetí pandemické vlny bude muset revidovat inflační výhled směrem dolů. Pokud zlotý bude dále zpevňovat (pár EUR/PLN půjde pod 4,50), budou muset centrální bankéři přijít s dalšími intervencem. Pokud tato sázka nevyjde, hrozí, že polské devizové rezervy nabobtnat do obrovských rozměrů a polská centrální banka bude nakonec donucena k dalším nestandardním krokům, například i k záporným úrokovým sazbám.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat