Podpora byznysu v pandemii za vysoký státní schodek nemůže, ukazují data

dlouhý-1-300x300

Na podporu české ekonomiky šly za první čtyři měsíce letošního roku peníze odpovídající 17 procentům ze schodku státního rozpočtu. Vláda podnikatelům za toto období poskytla 38 miliard korun, z toho 4,8 miliardy korun se týkají například odkladu plateb daňových záloh, budou tak státu vráceny. „Mnoho odvětví je však i přes uvolňování protiepidemických opatření nadále omezeno, kompenzace tak musejí pokračovat,“ uvedli na společném vystoupení prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý a její viceprezident Tomáš Prouza.

Z úvěrových programů podnikatelé v prvních čtyřech měsících čerpali asi 14,4 miliardy korun. Je to ale opět suma, kterou budou muset vrátit. V poměru ke očekávanému schodku státního rozpočtu ve výši 500 miliard korun za rok 2021 je tak podle Dlouhého zjevné, že podnikatelé nejsou zdrojem největší zadluženosti státu.

Podle Tomáše Prouzy je a bude oživení podnikání velmi pomalé, nejen v Česku, ale i jinde v Evropě. Ty ale na rozdíl od Česka investují znna obnovu ekonomiky více peněz, řekl Prouza. Z dat České národní banky podle něj vyplývá, že v době uzávěry kvůli pandemii koronaviru vzniklo 200 miliard korun vynucených úspor. Ty podle něj mohou s oživením ekonomiky pomoci, vláda ale musí vytvořit vstřícné prostředí, aby se lidé nebáli dalšího uzavření.

Špatnou zprávou podle Prouzy je, že vláda rozhodla o neprodloužení kompenzačního bonusu pro živnostníky, jeho vyplácení skončí s květnem.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat