Podnikatelé v cestovním ruchu a pohostinství se bouří, chtějí po vládě kompenzace

Karel Havlíček - místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy

„Všichni naši členové, jsou na pokraji, za kterým stojí již jen dvě možnosti: „poslušný“ krach, anebo aktivní vyjádření občanské neposlušnosti, vzdor v ulicích měst. Proč? Ne proto, že jsou neodpovědní. Ne proto, že nevnímají zdravotní rizika. Nýbrž proto, že stát je v onom pádu nechal – a ještě to veřejně svádí na ně,“ píše vládě v otevřeném dopise Česká unie cestovního ruchu.

Ta sdružuje podnikatele v hotelích, restauracích, lázních, horských střediscích na farmách či cestovních kancelářích. Výzvu vládě a veřejnosti nazvala „Zpráva z volného pádu 2020“.

Počet lidí nakažených nemocí covid-19 v Česku stoupá, aktuální epidemickou situací se má v pondělí zabývat vláda a očekává se, že vyhlásí návrat do do stupně „PES 4“. To značí „vážný stav“ a komunitní šíření nákazy. To mimo jiné znamená opětovné omezování hromadných akcí, fungování restaurací jen přes okénko či provoz hotelů jen pro služební cesty.

Podnikatelé v pohostinství a cestovním ruchu nyní vyzvali vládu, aby před rozhodnutím o dalším zavírání „zahájila důvěryhodná jednání se zástupci dotčených oborů o novém systému kompenzací, a ty začala neprodleně poskytovat“.

„Na poslední hraně možností vyzýváme stát a jeho představitele: Přestaňte mást veřejnost. Není pravda, co se tvrdí v posledních dnech, že za všechno můžou restaurace a jejich provozovatelé. Není pravda, že se v hospodách „masově porušovala policejní hodina“. České společnosti nepomůže hledání symbolického viníka další vlny koronaviru. Naopak. Je to cesta k definitivní ztrátě důvěry lidí v řešení státu,“ vzkazují vládě Viliam Sivek, prezident České unie cestovního ruchu a viceprezident Martin Plachý, oba podnikatelé v hotelnictví.

Zástupci byznysu kritizují i to, že zástupci vlády argumentují Německem a a tím, že „je tam ještě tvrdší lockdown“: „Řekněte i tu druhou část věty. V Německu dostávají všechny zavřené restaurace, hotely a další provozovny každý měsíc až 75% loňského obratu coby statní kompenzaci. Rakousko postupuje obdobně,“ píší Sivek s Plachým.

Rozsah státní podpory v oboru cestovního ruchu s komentáři České unie cestovního ruchu:

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat