Podíl nových úvěrů poskytnutých v eurech dosáhl v lednu téměř 61 %,

Česká koruna

Celková aktiva bankovního trhu se v průběhu ledna zvýšila o 7,9 % meziměsíčně a dosáhla hodnoty 9 648 mld. Kč. Podle analytiků se jedná o tradiční výkyv na přelomu roku, který se dotýká především oblasti vkladů. V meziročním srovnání tempo růstu bilanční sumy zpomalilo na 2,7 %. Objem celkových vkladů vzrostl v lednu o 11,6 % meziměsíčně na konečných 6 541 mld. Kč.

„Příčinou je již standardní návrat vkladů vládních institucí, které byly z bankovního sektoru vyvedeny před závěrem loňského roku. Bez segmentu vládních institucí by meziměsíční tempo růstu vkladů dosáhlo přirozené hodnoty 2,4 %,“ upozorňuje anayltička Raiffeisenbank Lenka Kalivodová.

Vklady nefinančních podniků zaznamenaly podobný vývoj jako vklady vládních institucí, i když ve výrazně mírnějším rozsahu. Po téměř 6% poklesu v prosinci přibylo v lednu na jejich účty 49 mld. Kč, což znamená nárůst o 3,6 % meziměsíčně. Také vklady obyvatelstva v lednu vzrostly, a to o 0,5 % meziměsíčně.

Tento vývoj vkladů se odrazil i hodnotách sledovaných nad-vkladů. Poté, co v průběhu druhého pololetí nad-vklady obyvatelstva postupně klesaly, přinesl závěr loňského roku a první měsíc roku letošního návrat k vysokým hodnotám nad 230 mld. Kč.  Nad-vklady ve firemním sektoru zaznamenaly prudký propad v prosinci, v lednu pak opětovný nárůst zhruba ke 130 mld. Kč. V souhrnné výši zůstává v bankovním sektoru naspořeno přibližně 368 mld. Kč nad úroveň předkovidového trendu.

Celkové úvěry v prvním měsíci letošního roku vzrostly o 0,5 % meziměsíčně na hodnotu 4 090 mld. Kč. Meziroční tempo růstu se tak vyšvihlo na 6,5 %. Naprostou většinu lednového nárůstu si připsaly úvěry firemní s přírůstkem 1,5 % meziměsíčně. Firemní úvěry těžily z relativně svižné produkce nových úvěrů v závěru loňského roku.

„V lednu se však projevil tradiční útlum úvěrové aktivity, když bylo nefinančním podnikům poskytnuto jen necelých 41 mld. Kč nových úvěrů. Stále platí, že průměrná úroková sazba eurových úvěrů (3,58 %) je výrazně výhodnější ve srovnání se sazbou úvěrů poskytnutých v českých korunách (8,45 %), proto v lednu dosáhl podíl nových úvěrů poskytnutých v eurech téměř 61 %,“ říká Kalivodová.

Celkové úvěry obyvatelstva nadále brzdí své tempo růstu, které v lednu dosáhlo 0,1 % meziměsíčně a 4,6 % v meziročním srovnání. Důvodem je stále slabá poptávka po hypotečních úvěrech, kterou v útlumu drží vysoká hladina úrokových sazeb a zároveň vysoké ceny nemovitostí. Nově poskytnuté hypoteční úvěry dosáhly v lednu objemu 6,2 mld. Kč., což je nejnižší hodnota od ledna 2014.

Naopak spotřebitelské úvěry udržují stabilní tempo růstu, když jich v lednu bylo nově poskytnuto téměř 7,7 mld. Kč. „I když z pohledu nové produkce to vypadá, že spotřebitelské úvěry se stávají favoritem retailového byznysu, stále představují „jen“ 13,6 % veškerých úvěrů poskytnutých obyvatelstvu,“ konstatuje Lenka Kalivodová.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat