Podíl nezaměstnaných v Česku v únoru mírně poklesl

Mezi českými živnostníky je jen 36 % žen

Podíl nezaměstnaných osob v únoru mírně poklesl. Po zaokrouhlení na jedno desetinné místo však nezaměstnanost setrvala na 3,9 %. Únor je obvykle měsícem, kdy dochází k sezonnímu obratu nezaměstnanosti. Výraznější pohyby na pracovním trhu s ohledem na pozitivní sezónnost však přicházejí až s nástupem jarních měsíců.

„Po téměř roce došlo na pracovním trhu k přerušení trendu poklesu volných pracovních míst. V únoru počet volných pracovních míst oproti lednu vzrostl o dva tisíce na 283,1 tis. Po lednu tak v únoru došlo ke změně poměru, když počet volných pracovních míst převyšuje nezaměstnané (282,5 tis.). Otázkou je samozřejmě relevance nabízených volných pracovních pozic,“ říká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Dopad probíhající hospodářské recese na pracovní trh je zatím minimální; hmatatelnější stopou klesající ekonomiky je zatím pokles nabídky volných pracovních míst. To však však konkrétně pro únor neplatilo.

„Směrem do dalších měsíců vysílá pracovní trh smíšené signály. Na jedné straně předstihové ukazatele naznačují, že část průmyslových podniků začíná kvůli slabšímu vývoji nových zakázek pozvolna propouštět. Na druhé straně si chce podle dalších průzkumů většina zaměstnavatelů zaměstnance podržet. A například podle aktuálního průzkumu společnosti ManpowerGroup se pro 2. čtvrtletí výrazně zvýšila ochota podniků nabírat nové zaměstnance,“ upozorňuje Novák.

Navzdory zlepšení ekonomického výhledu je podle analytiků v průběhu letošního roku nutné počítat s mírně vyšší nezaměstnaností oproti loňsku.

„Žádné drama se však zatím nekoná a momentálně nic nenasvědčuje tomu, že by mělo dojít k prudkému nárůstu nezaměstnanosti a výraznému úbytku volných pracovních pozic, jako tomu bylo po finanční krizi v roce 2008. Vývoj nezaměstnanosti v průběhu letošního roku bude hodně záviset na vývoji zahraniční poptávky a na tom, zda dojde ke stabilizaci spotřeby domácností. K ní by mělo přispět i pozvolné odeznívání inflace,“ konstatuje Novák.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat