Podíl nezaměstnaných mírně vzrostl na 3,5 %

Podíl nezaměstnaných osob v červenci mírně vzrostl na 3,5 % z červnových 3,4 %.

S mírným nárůstem nezaměstnanosti se v červenci počítalo, když se jedná o pravidelně se opakující sezónní vzorec. Na začátku léta dochází k omezení některých sezónních prací a dochází i k přílivu absolventů na pracovní úřady. Zároveň platí, že během letních měsíců obvykle na pracovním trhu nedochází k výraznějším pohybům a k vyšší fluktuaci dochází až se začátkem podzimu,“ říká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák a pokračuje:

Červenec opět potvrdil, že čísla z domácího pracovního trhu zůstávají silná. Dopad již rok trvající stagnace (mělká recese) tuzemské ekonomiky do nezaměstnanosti je minimální.

Počet volných pracovních míst zůstává i nadále vysoký a převyšuje počet nezaměstnaných. V červenci 285,6 tis. volných pracovních míst oproti 258,9 tis. uchazečům o zaměstnání. Počet volných pracovních míst se letos pohybuje kolem 285 tis. Otázkou je samozřejmě kvalita pracovních míst, když na více jak 70 % volných pracovních pozic je požadováno jen základní či nižší vzdělání (tj. více jak 200 tis. z celkového počtu).

Podle experimentální statistiky ČSÚ bylo v 1. čtvrtletí nabízeno 97 tis. volných pracovních míst.

V souhrnu za celý letošní rok očekávám, že podíl nezaměstnaných osob bude činit 3,7 %. Rizikem pro o něco citelnější růst nezaměstnanosti ve druhé polovině roku je výraznější propouštění v průmyslu v případě, že bude pokračovat pokles nových zakázek. 

Nižší ochotu nabírat nové pracovníky však v posledních měsících hlásí i sektor služeb. Důležité tak výsledně bude to, zda ve druhé polovině roku dojde k alespoň mírnému oživení ekonomiky nebo bude pokračovat stagnace ve smyslu nulového mezikvartálního růstu HDP.

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat