Počet letos zrušených živností se blíží sto tisícům

partnership-526413_1280

Podle předběžných údajů v únoru zrušilo živnost 78 042 podnikatelů, což je téměř shodný počet jako za celý loňský rok, kdy podnikání ukončilo 80 163 OSVČ. Od začátku roku 2023 počet ukončených živností přesáhl rekordních 95 000. Důvodem je především povinné zavedení datových schránek a s tím spojené povinnosti.

Nových podnikatelů za první dva měsíce letošního roku přibylo 15 137, o 13 % víc než loni. Informace zveřejnila poradenská společnost Dun & Bradstreet.

„Masivní rušení živností nepolevuje a počty fyzických osob – podnikatelů, kteří se rozhodli skoncovat s podnikáním lámou historické rekordy. Celkový počet registrovaných podnikatelů v ČR se letos snížil o víc než 87 tisíc,“ zhodnotila aktuální vývoj analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová s tím, že živnostenská oprávnění ruší ve větší míře „spící“ podnikatelé, kteří reálně nepodnikají.

„Fyzické osoby, které používaly podnikání na živnostenský list jako legální formu přivýdělku, budou volit jiné možnosti, jako jsou například dohody o práci vykonávané mimo pracovní poměr nebo přejdou do šedé zóny,“ dodává Štěpánová.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat