Po bouřlivém období přichází stabilizace koruny nad 25,1 EUR/CZK

business-gde94897dd_1280

Minulý týden se koruna pohybovala v pásmu 25,1-25,2 EUR/CZK, když překvapení z 50bb snížení úrokových sazeb centrální bankou postupně odeznělo a trh se přizpůsobil novým měnovým podmínkám. V pondělí koruna začínala na 25 EUR/CZK, avšak nepříznivý výsledek předstihových ukazatelů v průmyslu pomohl k oslabení kurzu na úroveň 25,1 EUR/CZK, kolem které se následně stabilizovala. Pozitivně pak překvapila německá inflace, která podle předběžného odhadu zpomalila na 2,2 % r/r (2,5 % v případě harmonizovaného indexu).

Inflace v eurozóně dle očekávání rovněž zpomalila, když z květnových 2,6 % poklesla na 2,5 %. To je dobrá zpráva jak pro Evropskou centrální banku, tak pro kurz koruny ve zbytku roku, pokud budou v eurozóně i nadále převládat podmínky pro snižování sazeb ze strany ECB. Takové podmínky ještě nepřevládají ve Spojených státech, kde ze zveřejněného zápisu z posledního zasedání Fedu stále vyplývá opatrná pozice centrálních bankéřů, ačkoliv z jejich diskuse již začíná být zřejmá i ochota začít reagovat ve prospěch růstu americké ekonomiky, pokud by se současná výše úrokových sazeb projevila v nebezpečnějším ochlazení trhu práce.

Tento týden bude pravděpodobně rámován daty o inflaci z ČR a USA, přičemž finální data dorazí i z Německa. V případě inflačního vývoje v České republice vidíme potenciál pro mírné oslabení koruny, jelikož náš odhad počítá se zrychlením inflace z 2,6 % na 2,7 %, přičemž medián analytických odhadů je nakloněn naopak jejímu zpomalení na 2,4 %.

Podle našeho názoru však cenový růst mohl zrychlit v souvislosti se setrvalou inflací ve službách a zřetelným vyčerpáním prostoru pro pokles v potravinách, které podle šetření ČSÚ v červnu naopak rostly, a celkovou inflaci by tak mohly tlačit směrem výše. K výraznějšímu oslabení kurzu by však dojít nemělo, pokud u inflace nedojde k překvapení poblíž horní hranice tolerančního pásma jako např. v dubnu.

K poměrně příznivému vývoji cen by mělo docházet ve Spojených státech, mezi analytiky převažuje názor, že červnové ceny rostly pomalejším tempem 3,1 % r/r (vs 3,3 % v květnu), a ačkoli by tak cenová úroveň zůstala zvýšená nad rámec tolerančního pásma Fedu, z pohledu meziměsíčních dat již dochází ke kýženému vývoji, květnové ceny stagnovaly, v červnu je očekáván pouze mírný růst o 0,1 %.

K pohledu Fedu na současnou situaci by mohla více napovědět pravidelná půlroční výpověď předsedy Powela před Kongresem USA v úterý a ve středu. Překvapivé vítězství levice ve Francii, které představuje riziko patové situace v parlamentu, přes noc oslabilo pozici eura vůči dolaru, nyní však již opět nabírá na síle, zatímco koruna vůči euru zůstává slabší.


Autorem textu je Vít Mikušek, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat