Pandemii navzdory, nezaměstnanost v Česku klesá

Registrovaná míra nezaměstnanosti v Česku podruhé za sebou poklesla a v dubnu dosáhla 4,1 %. Počet nezaměstnaných se meziměsíčně snížil o téměř devět tisíc, zatímco počet volných pracovních míst narostl o 4,5 tisíc. „Za tímto vývojem patrně stojí hlavně standardní náběh sezónních prací, který v jarních měsících míru nezaměstnanosti pravidelně snižuje. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je ovšem patrné zhoršení, když se míra nezaměstnanosti zvýšila o 0,7 procentního bodu a počet lidí bez práce narostl o více než 43 tisíc. Na jedno pracovní místo v Česku aktuálně připadá 0,9 uchazeče,“ shrnuje analytik Raiffeisenbank Vít Hradil.

Nejuvolněnější situace panuje na trhu práce v okresech Tachov a Praha-východ, kde na jedno pracovní místo připadá 0,1 uchazeče. Na opačném konci žebříčku nalezneme tradičně okres Karviná, kde na každé volné místo je k dispozici hned 12,5 uchazečů. Zároveň zde panuje i nejvyšší míra nezaměstnanosti (9,3 %), která je naopak nejnižší v okresech Pelhřimov a Rychnov nad Kněžnou (shodně 1,9 %).

Poslední srovnatelná data z celé Evropy pocházejí z měsíce březen, ve kterém činila nezaměstnanost v Evropské unii 7,3 % (po sezónním očištění), v eurozóně pak 8,1 %. Česko ani v březnu nedokázalo dobýt zpět svůj předchozí primát země s nejnižší nezaměstnaností v EU, který momentálně náleží Polsku s 3,1 %, zatímco Česko hlásí 3,2 %. „Metodika evropské nezaměstnanosti, a tudíž i výsledná hodnota, se liší od té používané českým ministerstvem,“ připomíná Hradil.

Český trh práce podle analytiků nadále prochází pandemií bez větší viditelné újmy. Nárůst míry nezaměstnanosti oproti předkrizovým úrovním činí jen něco málo přes jeden procentní bod, což ani zdaleka neodpovídá dramatickému propadu výkonu celé ekonomiky. Kromě pokračujících vládních programů na podporu zaměstnanosti to lze přičíst i vysoké kondici, ve které pracovní trh do pandemie vstupoval, odolnosti českého průmyslu, ale i odlivu zahraničních pracovníků.

„Dubnový pokles nezaměstnanosti byl přesto znatelně slabší, než bývá v této roční době obvyklé. I v nadcházejícím období lze očekávat další zlepšování situace. Vládní programy podle našeho odhadu budou postupně prodlužovány, jelikož se volební cyklus blíží k termínu parlamentních voleb, a umožnění nárůstu nezaměstnanosti by se jako moto v předvolební kampani příliš dobře nevyjímalo. Plánované znovuotevření velké části dosud omezené ekonomiky bude působit stejným směrem, podobně jako teplejší počasí,“ doplňuje Vít Hradil.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat