Pandemie změnila zaměstnanecké benefity, jsou zde nové trendy

Dva roky pandemie covidu 19 změnily trh práce. Home office se stal běžným pracovním prostředím, s čímž souvisí i chování firem a nabízení zaměstnaneckých benefitů. Některé dříve populární benefity jako příspěvky na sport v době uzavřených fitness prakticky zanikly, naopak ale existují nové – příkladem jsou poukázky na objednávková jídla.

Zajímavostí je také přístup k domácím mazlíčkům. Lidé si během lockdownů hojně pořizovali psy a kočky, na což zareagovaly i některé firmy nabídkou benefitu v podobě slevy na pojištění.

Evergreenem u zaměstnaneckých benefitů byly vždy příspěvky na finanční produkty, zejména pak na penzijní připojištění ale třeba i životní pojištění. Nově tuto skupinu benefitů u některých firem rozšiřuje zmíněné pojištění domácích mazlíčků.

Lidé nechtěli být během pandemie doma sami, tak si pořizovali psy a kočky. Podle statistik si však 40 % majitelů psů nevystačí se základní péčí či prevencí a za veterináře utratí mezi 5 až 20 tisíci korun ročně. HR oddělení některých firem si toho všimlo a nabídlo zaměstnancům slevu na pojištění domácích mazlíčků, které kryje náklady na veterinární péči.

„Náklady na veterinární péči mohou být nečekaně vysoké. Léčba zcela běžných úrazů a nemocí začíná na několika stovkách korun, ale vyšplhat se snadno může do několika desítek tisíc korun. Benefit v podobě slevy na pojištění, které stojí řádově stokoruny měsíčně, může zaměstnancům ušetřit spoustu peněz,“ říká Jan Moravec, spoluzakladatel společnosti PetExpert, jejímž pojistitelem je ČSOB Pojišťovna. PetExpert na zmíněném zaměstnaneckém benefitu spolupracuje například s firmami Bosch, Nestlé či BNP Paribas Cardif.

Se změnami se potýkají i veřejné instituce. Například Mendelova univerzita v Brně nemohla svým zaměstnancům poskytovat služby multisportkarty, přispívá ale na kulturu. „Jsme rádi, že touto cestou můžeme jít, protože doba pandemie v izolaci byla pro řadu lidí opravdu těžká. Trochu netypickým zaměstnaneckým benefitem jsou v našem případě služby psychologického poradenství, které v poslední době nevyhledávají už jen studenti ale i zaměstnanci,“ uvedl tiskový mluvčí Mendelovy univerzity v Brně Filip Vrána.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat