Pandemie tlačí na rychlé zvyšování dluhu

Pandemie koronaviru výrazně zasáhne do hospodaření ČR v letošním i v příštím roce. Nová opatření na podporu postižených odvětví vytvářejí další tlak na zvyšování výdajů rozpočtu a současně srazí jeho příjmy v závěru roku. „Jak moc, lze v tuto chvíli jen tipovat, protože není třeba vůbec jasné, kolik firem začne znovu využívat program Antivirus nebo jaká další opatření a na jak dlouho budou ještě přijata. Prozatím to vypadá tak, že nouzový stav potrvá déle, než se původně předpokládalo,“ říká analytik ČSOB Petr Dufek.

O to více se bude stát snažit získávat peníze na finančních trzích. Doposud se mu to dařilo bez jakýchkoliv problémů. Od začátku roku získal více než 460 mld. korun z emisí nových státních dluhopisů a dalších 78 miliard si půjčil na krátko v rámci státních pokladničních poukázek. Část takto získaných peněz mohl využít na umoření letos splatného dluhu (původně mělo jít o částku 191 mld.) a zbytek mu zůstával na krytí letošního schodku.

S ohledem na zhoršený vývoj rozpočtu však nebude moci ve své zadlužovací aktivitě polevit. Podmínky na trhu mu stále nahrávají, neboť poptávka po českých papírech zůstává vysoká a požadované výnosy relativně nízké.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat